Reklama

Wzrost ryzyka sprzyja dolarowi. Funt pod obserwacją

Według najnowszych sondaży, obecnie szanse tzw. twardego brexitu szacowane są na około 40%. Niemniej, obserwatorzy brytyjskiej sceny politycznej wyrażają obawy, że jeśli Boris Johnson otoczy się w rządzie zwolennikami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, to te szanse mogą wzrosnąć, wywierając dodatkową presję spadkową na wartość funta.

Reklama

Naszym zdaniem: Początek nowego tygodnia na globalnych rynkach finansowych, w tym również na rynkach walutowych, przynosi wzrost awersji inwestorów do ryzyka. Wszystko za sprawą ponownego zaostrzenia relacji dyplomatycznych na linii Iran - kraje Zachodu po przejęciu brytyjskiego tankowca w rejonie cieśniny Ormuz. Irańczycy tłumaczyli ten fakt uwikłaniem się tankowca w wypadek na morzu, jednak Brytyjczycy nie uwierzyli w takie uzasadnienie, a inne kraje Bliskiego Wschodu - posiadające lepsze relacje z USA i Unią Europejską - potwierdziły, że działania Iranu miały na celu pokazanie krajom Zachodu, że wciąż Iran posiada spory wpływ na to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie.

Reklama

W obliczu braku istotnych danych makro podczas poniedziałkowej sesji, to właśnie wydarzenia polityczne mogą być dzisiaj w centrum uwagi. Na razie inwestorzy wyczekują na komunikaty ze strony Brytyjczyków, które najprawdopodobniej rzucą więcej światła na to, w jakim stopniu Zachód będzie starał się załagodzić konflikt, a nie dążyć do konfrontacji.

Na razie wzrost awersji do ryzyka sprzyja amerykańskiemu dolarowi jako walucie traktowanej jako tzw. "bezpieczna przystań" na globalnych rynkach finansowych. Niemniej, spora część tego ruchu w górę była zrealizowana podczas piątkowej sesji, a dzisiaj dolar raczej utrzymuje piątkową zwyżkę, a nie kontynuuje wzrosty. Ten stan widać zarówno na wykresie indeksu amerykańskiego dolara, jak i na wykresie kursu EUR/USD.

Tymczasem na rynku brytyjskiego funta zła passa wydaje się nie mieć końca. Zamieszanie z zatrzynamiem tankowców, które uwikłało ten kraj w otwarty konflikt dyplomatyczny z Iranem, jest jednak sprawą o znaczeniu drugorzędnym dla wartości brytyjskiego funta. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wartość tej waluty pozostają oczekiwania dotyczące brexitu.

Według najnowszych sondaży, obecnie szanse tzw. twardego brexitu szacowane są na około 40%. Niemniej, obserwatorzy brytyjskiej sceny politycznej wyrażają obawy, że jeśli Boris Johnson otoczy się w rządzie zwolennikami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, to te szanse mogą wzrosnąć, wywierając dodatkową presję spadkową na wartość funta.

Wykres dzienny GBP/USD

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

d.sierakowska@bossa.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »