Reklama

Wzrost zmienności w notowaniach eurodolara

Za nami dość zmienna sesja w notowaniach eurodolara. Kurs EUR/USD po wczorajszej zwyżce pod poziom 1,4000, dziś rano kształtował się w pobliżu 1,3900. Od początku notowań w Europie podlegał on jednak systematycznej zwyżce, która wyciągnęła go ponad wartość 1,4000, gidze zdołał utrzymać się do końca sesji europejskiej.

Trudno wskazać konkretny czynnik, stojący za dzisiejszymi zmianami kursu eurodolara. Na początku dnia wsparciem dla wartości EUR mogły być niezłe dane ze strefy euro. Indeksy aktywności gospodarczej PMI z Niemiec wypadły lepiej od oczekiwań i to zarówno w odniesieniu do sektora przemysłowego, jak i usługowego. W przypadku analogicznych danych z Eurolandu, PMI dla usług zaprezentował się gorzej od prognoz, jednak wartość wskaźnika dla sektora wytwórczego była wyższa od oczekiwań.

O godz. 14.30 z USA napłynęły cotygodniowe dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych ? wyniosła ona w ubiegłym tygodniu 452 tys., czyli nieco mniej niż przewidywały prognozy (455 tys.). Pod koniec sesji poznaliśmy jeszcze indeks wskaźników wyprzedzających koniunkturę z USA oraz wskaźnik Fed Filadelfia również ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy z wymienionych indeksów okazał się być zgodny z prognozami (wyniósł on we wrześniu 0,3 proc. m/m), drugi natomiast rozczarował. Wskaźnik Fed Filadelfia, mierzący aktywność gospodarczą w filadelfijskim okręgu Fed, wzrósł w październiku do 1,0 pkt z -0,7 pkt miesiąc wcześniej; oczekiwano natomiast zwyżki do 2,0 pkt. Publikacje te nie miały jednak większego wpływu na notowania eurodolara.

Reklama

Złoty po powrocie do konsolidacji, nie wykazywał dziś większej zmienności, a notowania EUR/PLN poruszały się przez większość dnia w pobliżu poziomu 3,9500. Z opublikowanego dzisiaj raportu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wynikało, iż na spotkaniu we wrześniu (podobnie jak w sierpniu) był głosowany wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 50 pb. Nie spotkał się on jednak z akceptacją większości członków RPP. Publikacja nie zaskoczyła żadnymi nowymi szczegółami.

Sporządziła:

Joanna Pluta

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »