Reklama

Wzrosty będą kontynuowane

Ceny żywości wzrosły znacznie mniej od oczekiwań, ale znaczna zwyżka cen paliw w grudniu wypchnie inflację CPI powyżej 3%r/r w grudniu. Dalszy wzrost inflacji w 1kw11, chociaż podwyżki cen regulowanych będą mniejsze od wcześniejszych zapowiedzi. Podwyżka stop na początku 2011 roku.

Inflacja za listopad była nieco niższa od oczekiwań i wyniosła 2,7%r/r wobec oczekiwanych 2,8-2,9%r/r. Odpowiedzialne są za to ceny żywności (głównie spadek cen owoców oraz mięsa którego ceny wciąż opierają się wysokim cenom zbóż ale dostosują się z dużym opóźnieniem). Czynniki podażowe będą mniej korzystne dla inflacji w grudniu. Szacujemy, że ceny paliw wzrosły w tym miesiącu 6%, co może wypchnąć inflację CPI powyżej 3%r/r (nasza wstępna prognoza to 3,2%r/r, podczas gdy MinFin jest bardziej optymistyczny i wstępnie zakłada, że inflacja nie przekroczy 3%r/r).

Reklama

W listopadzie inflacja bazowa nieco wzrosła do 1,3%r/r wobec 1,2%r/r w październiku i powinna kontynuować wzrost w kolejnych miesiącach, w grudniu z uwagi na efekt bazy a w styczniu za sprawą podwyżki VAT.

Szczyt inflacji rejestrowanej CPI będzie miał miejsce w marcu, około 3,5%r/r, później spodziewamy się stabilizacji a następnie spadku, którego tempo będzie uzależnione od normalizacji na rynku żywności (w tym samym czasie inflacja bazowa będzie już stopniowo rosła). Ryzyko przekroczenia przez marcową inflację górnej granicy celu inflacyjnego (3,5%r/r) spadło z uwagi na mniejsze podwyżki cen regulowanych niż wskazywały wcześniejsze zapowiedzi, tj. ceny gazu spadną od stycznia a podwyżki opłat za wywóz śmieci nie wejdą w najbliższym czasie z uwagi na opóźnienia we wprowadzaniu nowego prawa regulującego gospodarkę odpadami.

Komentarz Elżbiety Chojny-Duch po tych danych był umiarkowanie gołębi. Nasz podstawowy scenariusz zakłada podwyżkę w styczniu lub lutym. PKB za 3kw10 okazał się znacznie mocniejszy od projekcji NBP, wczorajsza wypowiedź Elżbiety Chojny-Duch wskazuje również, że podwyżka powinna mieć miejsce gdy wzrośnie inflacja bazowa a to właśnie będzie miało miejsce w styczniu (poznamy wyższą inflację bazową za grudzień).

Ryzykiem dla tego scenariusza są zmiany w harmonogramie posiedzeń RPP które czynią lutowe posiedzenie niedecyzyjnym, co może przesunąć decyzję RPP aż do marca.

Dane były pozytywne dla krótkiego końca krzywej, który umocnił się około 4pb po danych, długi koniec również zyskał ale za skutek popytu ze strony zagranicy który zaspokajany był na otwarciu rynku wczoraj. Spread do Bundów ponownie spadł pomimo kontynuacji osłabienia europejskich rynków długu. Granie na wypłaszczenie krzywej wydaje się obecnie dobrą strategią, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że pozytywne zaskoczenie ze strony cen żywności ustąpi miejsca wysokiemu wzrostowi cen paliw w grudniu których wypchnie inflację CPI powyżej 3,0%r/r, ryzykiem jest jednak możliwość odroczenia pierwszej podwyżki do marca.

Rozszerzenie się basis swapów (które zachęca zagranicznych inwestorów do kupowania polskich obligacji finansując się basis swapem, czyli bez ryzyka kursowego a dostając dodatkowo finansowanie w złotych taniej o 100pb od Wiboru) i zajmowanie pozycji przez niektórych inwestorów przed końcem roku sugeruje, że polskie obligacje powinny outperformować bundy w najbliższym czasie. Złoty również outperformuje €/US$ i nie poddaje się wczorajszej korekcie tej pary walutowej (z poziomu 1,3470 do 1,3320 obecnie) i może dalej zachowywać się lepiej niż euro (mocne dane i aktywność MinFin o której piszemy od dłuższego czasu). Fakt, że €/US$ nie sforsował na trwałe poziomu 1,3450 sugeruje, że euro może powrócić do spadków, co również może dotknąć złotego, chociaż jak wspomnieliśmy wyżej będzie on wolniej tracił niż euro. Dzisiaj aukcja zamiany.

Zespół analiz makroekonomicznych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »