Reklama

Zaskakująca decyzja EBC. Dolar zyskuje

Informacją dzisiejszego dnia jest zaskakująca decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. Na posiedzeniu Europejski Bank Centralny zdecydował się na obniżenie stopy refinansowej do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. Po tej informacji kurs głównej pary walutowej zaczął mocno zniżkować z poziomu 1,35 do 1,329.

Informacją dzisiejszego dnia jest zaskakująca decyzja EBC w sprawie stóp procentowych.  Na posiedzeniu Europejski Bank Centralny zdecydował się na obniżenie stopy refinansowej do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc.  Po tej informacji kurs głównej pary walutowej zaczął mocno zniżkować z poziomu 1,35 do 1,329.

Obecnie znajdujemy się na poziomie 1,3360 i wydaje się, że jest to tylko przystanek na drodze do dalszego spadku kursu.

Co do samej decyzji, spodziewaliśmy się gołębiego wydźwięku posiedzenia i spadku wartości euro, ale trzeba przyznać, że obniżka była dla rynku zaskoczeniem. Poza tym, na konferencji mogliśmy usłyszeć m.in, że EBC będzie przeprowadzać 3-miesięczne operacje LTRO przynajmniej do II kwartału 2015 r., dyskutowano o ujemnej stopie depozytowej, poza tym Mario Draghi zapewnił, że EBC ma szeroki wachlarz instrumentów do działania.

Warto również dodać, że dziś również poznaliśmy PKB z USA za III kwartał. W ujęciu zannualizowanym dynamika wyniosła 2,8 proc. wobec prognozy 1,9 proc. i wartości poprzedniej 2,5 proc. Informacja ta (również pro dolarowa) w połączeniu z decyzją EBC spowodowała znaczący spadek pary EUR/USD.

Reklama

Złoty traci

W ślad za spadkami na głównej parze walutowej, złoty znacząco stracił wobec dolara, waluta amerykańska kosztuje obecnie 3,1243 PLN, euro podrożało tylko nieznacznie i kosztuje 4,1752 PLN. W kolejnych sesjach spodziewamy się dalszego spadku wartości złotego, szczególnie wobec dolara.

Michał Palenciuk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »