Reklama

Zaskakująca decyzja RPP. Złoty tanieje

Dzisiejsza sesja na głównej parze walutowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, której presja z każdą godziną stawała się coraz mocniejsza. Przyczyną takiego zjawiska jest pogarszający się sentyment na rynkach parkietach giełdowych (gdzie indeksy od rana tracą na dynamice wzrostu) taki stan rzeczy doprowadził do spadku i tak niecieszącej się ostatnio powodzeniem pary EUR/USD.

Obecnie testowany jest poziom 1,30, a jeśli nastroje ulegną dalszemu pogorszeniu najprawdopodobniej będziemy świadkami przełamania tego poziomu i dalszego ruchu na południe.

Złoty słabszy po decyzji

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się dziś na obniżkę stóp o 50 pb. Jest to dość zaskakujący scenariusz. Większość uczestników rynku spodziewała się wstrzymania z obniżką na marcowym posiedzeniu lub obniżkę o 25 pb. Dzisiejsze rozstrzygnięcie oczywiście wpłynęło na wartość złotego, który po decyzji zaczął gwałtowanie tracić na wartości. O godzinie 16:00 poznaliśmy komunikat po posiedzeniu RPP, którego wydźwięk pozostaje jasny; koniec cyklu obniżek stóp procentowych. Podsumowując od listopada byliśmy świadkami pięciu obniżek, łącznie o 150 pb.. Od czwartku referencyjna stopa procentowa wynosić będzie 3,25 proc. i jest to najniższy wynik w historii.

Złoty na treść komunikatu odrobił część strat, ale hamulcem do dalszego umocnienia jest główna para walutowa, która traci na wartości i testuje poziom 1,30. Taki stan rzeczy faworyzuje scenariusz mówiący o osłabianiu naszej waluty.

Obecnie para EUR/PLN jest wyceniana na 4,1440 PLN, zaś USD/PLN na 3,1884 PLN.

Palenciuk Michał

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »