Reklama

Zaskakujący odczyt z Polski. Złoty zyskuje

Dzisiejsza sesja na parze EUR/USD przebiegała w lekko wzrostowym tonie, obecnie kurs wynosi 1,3558. Warto jednak dodać, że dziś zanotowany został najwyższy poziom od lutego bieżącego roku, tj.1,3589. Co ciekawe, powyższa sytuacja miała miejsce przy szeroko komentowanym pacie politycznym w sprawie government shutdown - czyli przy braku porozumienia w sprawie ustawy o wydatkach w USA.

Ponadto otrzymaliśmy porcję raczej gorszych odczytów makroekonomicznych ze strefy euro jako całości oraz najważniejszych gospodarek europejskich. Powyższa sytuacja świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, rynek nie obawia się tak bardzo obecnego zawirowania ws. budżetu w USA.

Po drugie, inwestorzy mogą na chwile obecną nie traktować dolara oraz obligacji amerykańskich jako bezpiecznej formy lokowania pieniędzy. Warto również dodać, że pomimo niezbyt dobrych odczytów ze Strefy Euro spada rentowność większości obligacji państw tego regionu (w przypadku obligacji 10y), natomiast rentowność amerykańskich rośnie, co oznacza spadek ich cen.

Reklama

PMI dla przemysłu najwyżej od dwóch i pół roku

Informacją dnia z rynku złotego był zaskakujący odczyt indeksu PMI dla naszego przemysłu. Był on najwyższy od dwóch i pół roku i wyniósł 53,1 pkt wobec prognozy 52,2 pkt. i wartości poprzedniej 52,6 pkt (był to odczyt za wrzesień). Informacja ta pomogła w umocnieniu naszej waluty, podobnie jak korzystne kwotowania pary EUR/USD. Warto również dodać, że spada dziś rentowność polskiego długu (o niemal 0,9 proc.) - wynosi ona 4,46 proc.

Michał Palenciuk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »