Reklama

Złoty ma szanse szybko zejść poniżej 3,9350 zł za euro

Publikacja zapisków z wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pokazała, iż drugi raz z rzędu postawiono pod głosowanie wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 50 p.b., który przepadł.

To pokazuje, że obóz "jastrzębi" w RPP wprawdzie na razie słaby, to jednak prowadzi konsekwentną politykę. I w końcu dopnie swego, chociaż najpewniej podwyżka sięgnie 25 p.b. Nie wydaje się, aby miało to miejsce w tym miesiącu - wrześniowy wzrost inflacji CPI do 2,5 proc. r/r był wynikiem zwyżki cen żywności na rynkach światowych, a inflacja netto pozostała na poziomie 1,2 proc. r/r.

Tak czy inaczej średnioterminowi inwestorzy dostali pretekst do tego, aby każde większe osłabienie naszej waluty (tak jak miało to miejsce we wtorek), wykorzystywać jako okazję do korzystnego otwarcia długich pozycji w złotym. A do samej podwyżki stóp przez RPP dojdzie, jeżeli nie w listopadzie, to już na początku 2011 r. Jutro ważną informacją z kraju będzie publikacja zrewidowanych danych GUS o wzroście PKB w I i II kwartale 2010 r.

Reklama

Dolar pozostawał dzisiaj słaby

a próby jego umocnienia (jak po publikacji nieco lepszych danych o cotygodniowym bezrobociu), zostały szybko wykorzystane do zwiększenia "krótkich" w dolarze. W efekcie po południu EUR/USD pozostawał powyżej 1,40, a informacje, jakie zdają się nieoficjalnie napływać z roboczego spotkania wiceministrów finansów państw G-20, sugerują o jakiekolwiek szersze dyskusje nt. walut i porozumienie, może być trudno. Jeżeli tak się rzeczywiście stanie, to w poniedziałek rano możemy zobaczyć wyraźniejsze osłabienie amerykańskiej waluty - tak jak to się stało po ostatnim spotkaniu G-7. Tym samym postawiona rano teza, iż w najbliższych dniach

EUR/USD

może pójść na nowy szczyt powyżej 1,4150, byłaby słuszna.

EUR/USD: Strategicznie od rana wiele się nie zmieniło. W zasadzie dostaliśmy potwierdzenie, iż korekty są wykorzystywane przez popyt do zwiększenia długich pozycji w euro. Układ wskaźników w ujęciu 4-godzinowym potwierdza zwyżkę, chociaż ujęcie dzienne nadal pokazuje mocne negatywne dywergencje. Możliwe złamanie 1,4050 otworzy drogę do ruchu do 1,4100 i dalej testowania 1,4150 w najbliższych dniach.

Sporządził: Marek Rogalski - analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »