Reklama

Złoty mocniejszy po słowach Draghiego

Wczoraj po informacji, jakoby ECB nie planował na razie obniżek stóp procentowych (warto dodać, że na wczorajszym spotkaniu nie pojawił się żaden wniosek o obniżkę stóp, co świadczy o jednomyślności decydentów ECB) kurs pary EUR/USD mocno wzrósł przebijając poziom 1,3250.

Para EUR/USD ponad 1,3250

Ruch ten potwierdził obronę wsparcia na wykresie dziennym w postaci półrocznej linii trendu wzrostowego. Dodatkowo wczoraj na konferencji mogliśmy usłyszeć, z ust Mario Draghiego, że inflacja w Strefie Euro nie jest obecnie problemem, a ECB spodziewa się jej dalszego obniżania. Problemem jest natomiast wciąż niski wzrost gospodarczy (który w kolejnych kwartałach 2013 roku powinien się jednak poprawiać) i niedostateczna alokacja przez banki komercyjne akcji kredytowej do przedsiębiorstw. Dodajmy, że benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego w Strefie Euro wynosi nadal 0,75 proc. Ogólnie wydźwięk przemówienia był pozytywny, co poprawiło nastroje na rynku walut.

Reklama

Obecnie kurs pary EUR/USD to 1,3275.

Złoty na razie mocny

Dziś nie mamy żadnych doniesień z rodzimego rynku, więc nasza waluta będzie głównie uzależniona od kwotowań głównej pary walutowej oraz doniesień z innych gospodarek, a tu moim zdaniem warto zwrócić na bilans handlu zagranicznego w USA

Obliczany przez Economist Intelligence Unit wskaźnik ryzyka dla Polski w grudniu wyniósł 36 pkt. wobec 37 pkt. w listopadzie. Warto dodać, że wskaźnik publikowany jest na koniec każdego miesiąca.

Może on przyjmować wartość od 0 do 100. Im większa wartość wskaźnika, tym wyższe ryzyko.

Wczoraj około 14:00 kiedy to umocniła się główna para walutowa, złoty mocno zyskał na wartości. Obecnie jesteśmy na podobnych poziomach jak na wczorajszym zamknięciu. Para EUR/PLN jest obecnie wyceniana na 4,0890, zaś USD/PLN 3,0830.

Michał Palenciuk

FMCM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »