Reklama

Złoty może zyskać

W poniedziałek aprecjacja złotego została zatrzymana, na co wpłynęły wydarzenia, jakie miały miejsce na rynkach światowych. Bardzo silnie był wyprzedawany brytyjski funt, do czego przyczyniły się obawy o możliwy pat po zaplanowanych na początek czerwca wyborach do parlamentu, a także obawy związane ze zbliżającym się posiedzeniem Banku Anglii w czwartek.

Jako jeden z powodów podawano także zamiar kupna azjatyckiej części ubezpieczeń na życie (AIA) będącej właścicielm AIG przez brytyjski Prudential za 35,5 mld USD (obawy przed sporym przepływem na rynku). Jakiekolwiek nie pojawiłyby się preteksty, to gwałtowny spadek poniżej 1,50 funta za dolara, stał się faktem. To ściągnęło notowania EUR/USD w okolice 1,35, do czego przyczynił się brak konkretów ws. Grecji. Unijny komisarz Olli Rehn wezwał dzisiaj Greków do wprowadzenia dalszych ograniczeń w wydatkach, a szef Eurogrupy w wywiadzie dla dziennika "Handelsblatt" przyznał, iż nie ma mowy o przejęciu greckich długów. Publikacja słabszych danych o indeksie ISM dla amerykańskiego przemysłu (spadek do 56,5 pkt. w lutym) przełożyła się na nieznaczne odbicie EUR/USD, ale na dość krótko?

Reklama

Pozycja złotego pozostaje dość silna.

Można oczekiwać, iż akceleratorem do ataku złotego na nowe tegoroczne maksima w relacji do euro, staną się jutrzejsze publikacje danych o PKB za IV kwartał (godz. 10:00), a także wcześniejsza decyzja Banku Australii o podwyższeniu stóp procentowych o 25 p.b. do 4,00 proc. (godz. 4:30), o ile w komunikacie padną stwierdzenia sugerujące dalsze zacieśnianie polityki monetarnej. To może zachęcić do intensyfikacji działań o opartych o carry-trade (ale z wyłączeniem euro i funta).

EUR/USD:

Wyraźny powrót w okolice 1,35, pokazał, że strona podażowa w średnim terminie jest wciąż silna. To może preferować scenariusz trendu bocznego 1,3450-1,3650, niż pojawienia się wyraźniejszej korekty. Widać wyraźnie, iż każdy wyraźniejszy ruch w górę, jest wykorzystywany do gry z trendem, który w perspektywie najbliższych miesięcy pozostaje wyraźnie spadkowy.

Sporządził: Marek Rogalski - analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »