Reklama

Złoty nerwowy po konferencji EBC

Złoty zareagował 4 groszową przeceną względem dolara oraz 3 groszową względem euro i franka na brak działań ze strony EBC i nieco słabsze dane z USA. W trakcie kolejnej godziny jednak większa część tych strat została odrobiona.

W dniu dzisiejszym zakończyło się posiedzenie Rady EBC. Zmiana w zakresie polityki monetarnej nie była oczekiwana, jednak część obserwatorów liczyła na to, iż w reakcji na ostatnią odsłonę kryzysu w strefie euro EBC zwiększy skalę interwencji na rynku długu krajów peryferyjnych.

EBC nie zdecydował się na taki krok, co staje się zrozumiałe jeśli weźmiemy pod uwagę, iż samo wprowadzenie programu spotkało się z bardzo silną krytyką banku centralnego Niemiec. Na taki krok można zatem liczyć w bardzo niekorzystnych okolicznościach, a EBC uznał, iż w takim punkcie jeszcze nie jesteśmy.

Reklama

Jednocześnie podane zostały nieco słabsze tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych zarejestrowań bezrobotnych wzrosła do 436 tys., a przypomnijmy, iż to sygnały poprawy z rynku pracy (bardzo korzystny raport ADP opublikowany wczoraj) poprawiły nastroje na rynkach akcji, a przez to na rynkach walut wschodzących. Reakcja rynków na dzisiejsze dane była jednak krótkotrwała, i również dzięki temu złoty odrobił poniesione po 14.30 straty.

Kluczowe dla zamknięcia tygodnia na złotym będą prawdopodobnie publikowane jutro dane o zatrudnieniu w USA za listopad. Jeśli w ślad za raportem ADP, dane rządowe pokażą kontynuację ożywienia, pozytywny sentyment na globalnych rynkach akcji powinien sprzyjać odrabianiu strat przez złotego.

Patrząc jednak na nieco dłuższy horyzont, do końca 2010 roku, o wartości złotego zdecyduje sytuacja na rynkach długu w Europie. W czwartek o godzinie 16.00 dolar kosztował 3,0430 złotego, euro równe 4 złote, zaś frank 3,0480 złotego.

dr Przemysław Kwiecień

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »