Reklama

Złoty nieco słabszy, czeka na to co ustalą politycy

Złoty w środę rano nieznacznie traci na wartości w relacji do głównych walut, reagując na obserwowane już wczoraj pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych, jakie pojawiło się w związku z obawami o wyniki dzisiejszego szczytu europejskiego. O godzinie 08:20 kurs USD/PLN testował poziom 3,1392 zł, wobec 3,1349 zł we wtorek na koniec dnia.

Kurs EUR/PLN rośnie zaś o pół grosza do 4,3674 zł. Dzisiejszy dzień będzie upływał pod znakiem oczekiwania na ustalenia europejskich polityków, odnośnie kompleksowego planu walki z kryzysem długu w Strefie Euro. Spotkanie przywódców Unii Europejskiej zaplanowane jest na godzinę 18:00. Następujące po nim spotkanie przywódców Strefy Euro planowane jest natomiast na godzinę 19:15.

Reklama

Wczoraj polska prezydencja oświadczyła, że postanowiła nie zwoływać posiedzenia Rady ECOFIN, która miała poprzedzić dzisiejsze spotkanie przywódców Unii Europejskiej. To wywołało konsternację na rynkach i potwierdziło, że dziś nie należy oczekiwać zbyt wielu szczegółów. Te oczekiwania potwierdziły później nieoficjalne doniesienia, że jakkolwiek politycy ustalą sposób wzmocnienia siły Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), to wartościowo nie zostanie określona kwota tego wzmocnienia, ani też nie zostanie podana oficjalna suma dokapitalizowania europejskich banków, a prawdopodobnie również skala udziału prywatnych inwestorów w drugim pakiecie pomocowym dla Grecji. To sprawia, że nastroje w kolejnych dniach będą zależały od tego, jakie terminy na ustalenie powyższych istotnych szczegółów zaproponują politycy i czy będzie to brzmiało wiarygod nie.

Zamieszanie ze szczytem europejskim przyćmiło we wtorek doskonałe dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. Zgodnie z naszymi prognozami, roczna dynamika sprzedaż przyspieszyła we wrześniu do 11,4% z 11,3% miesiąc wcześniej. Wynik ten był jednak znacznie powyżej rynkowego konsensusu (9,9% R/R). To kolejnej po produkcji dane, które informują, że polska gospodarka nie hamuje tam mocno jak zakładają to ekonomiści. Przysłowiową łyżką dziegciu w tej makroekonomicznej beczce miodu jest jednak rynek pracy. We wrześniu stopa bezrobocia pozostała na poziomie 11,8%. Konsensu kształtował się na poziomie 11,6%.

W środę notowania złotego będą kształtowane tylko i wyłącznie przez zmieniające się nastroje na rynkach globalnych. Te zaś będą zależały od spekulacji, jakie pojawią się przed dzisiejszym wieczornym spotkaniem najpierw przywódców Unii Europejskiej, a później Strefy Euro. Jako, że wyniki ustaleń, które mogą dziś zapaść prawdopodobnie będą znane dopiero późno w nocy, to złoty będzie na nie reagował dopiero w czwartek.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: W.E. | waluty | polityków

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »