Reklama

Złoty odrobił część porannych strat

Złoty, który rano wyraźnie tracił na wartości w relacji do głównych walut, reagując na wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych oraz podążając za spadkiem EUR/USD, w kolejnych godzinach systematycznie odrabia straty.

O godzinie 13:38 kurs USD/PLN testował poziom 2,7467 zł, wobec porannego maksimum na 2,7693 zł i 2,7441 zł wczoraj na zamknięciu. Kurs EUR/PLN po wzroście z 3,9627 zł do 3,9859 zł, wrócił do 2,9714 zł.

Polska waluta, podobnie jak w poprzednich dniach, pozostaje pod głównym wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Dlatego też publikowane po południu dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych (bilans handlu zagranicznego w lutym, ceny importu i eksportu w marcu), powinny zdecydować o tym na jakim poziomach zamknie ona dzień. Z pewnością wsparciem dla złotego były jastrzębie wypowiedzi Andrzej Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej oraz prasowe doniesienia nt. deficytu sektora finansów publicznych.

Reklama

W opinii Bratkowskiego, który uchodzi w Radzie za jastrzębia, optymalna byłaby "podwyżka stóp procentowych na majowym posiedzeniu o 50 punktów bazowych, której powinien także towarzyszyć zdecydowany komunikat, że stopy zostaną bez zmian przez przynajmniej trzy kwartały".

Pozytywny wydźwięk dla złotego mają też prasowe doniesienia, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce mógł w 2010 roku wynieść tylko 7,4% PKB, podczas gdy rząd szacował go na poziomie 7,9%, a rynki jeszcze nie tak dawno obawiały się, że wyraźnie przekroczy 8% PKB.

Ostatnie dwa dni upływają na rynku walutowym pod znakiem korekcyjnego osłabienia złotego, po tym jak poprzednie trzy tygodnie przyniosły jego umocnienie. Proces ten koreluje z lekkim pogorszeniem nastrojów na rynkach globalnych. Jeżeli tylko publikowane w środę dane o inflacji CPI i bilansie płatniczym w Polsce istotnie nie wzmocnią złotego, to obecny tydzień ma szanse zamknąć się korektą.

---

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

Dowiedz się więcej na temat: poranni | złoty | dolar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »