Reklama

Złoty pod presją , rynek patrzy na USA

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego, który oscyluje w okolicach 4,30 PLN za euro. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3061 PLN za euro, 3,9190 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9619 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7826 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 3,046% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie sesje na rynku PLN przyniosły nam podbicie korelacji z rynkiem bazowym, gdzie ruchy na EUR/USD (zmiany na wycenie dolara - negatywna korelacja) w dużej mierze kopiowane były również na walutach EM. Ma to związek z faktem, iż głównymi czynnikami wpływającymi obecnie na rynki jest temat podwyżek stóp procentowych w USA (FED) oraz zbliżające się wybory prezydenckie (najbliższa debata już 19.10).

Lokalnie PLN nie zanotował większych zmian po piątkowej publikacji zaskakująco wysokiego deficytu obrotów za sierpień, który wyniósł ponad -1 mld EUR. Wskazanie słabsze od oczekiwań odebrane zostało negatywnie, gdzie potencjalne odbicie eksportu po lipcu okazało się być słabsze od założeń. Powoduje to, iż w przypadku kolejnych słabszych publikacji należy liczyć się z niższym udziałem eksportu (i handlu zagranicznego) w danych dot. PKB za II połowę roku. W szerszym ujęciu na rynku widoczna jest presja na osłabienie PLN, co częściowo tłumaczone jest analogicznymi ruchami na innych składowych EM pod mocniejszego dolara. Kluczowym zestawieniem pozostaje tutaj USD/PLN, gdzie wybicie okolic 3,93 PLN stanowić będzie sygnał do dalszych wzrostów i w konsekwencji podbicia kwotowań pozostałych par x/PLN.

Reklama

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z Polski. Kluczowe krajowe, wskazania w tym tygodniu to środowe publikacje dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za wrzesień. Dzisiejsza sesja na rynku walutowym może być jednak niezwykle ciekawe z uwagi na dane dot. produkcji przemysłowej w USA oraz na wieczorne wystąpienie M. Draghiego (EBC) oraz S. Fischer'a (FED).

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż kluczowym zestawieniem pozostaje USD/PLN, który generuje nastroje na całym koszyku PLN. Ewentualne wybicie powyżej 3,93 PLN stanowić będzie techniczny sygnał do dalszych wzrostów w kierunku pełnego zakresu 4,00 PLN. W przypadku pozostałych zestawień również obserwujemy podbicie presji jednak dynamika ruchu pozostaje ograniczona (EUR/PLN oscyluje blisko 4,30 PLN, a CHF/PLN mierzy się z oporem na 4,3160 PLN).

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »