Reklama

Złoty pod wpływem doniesień ze szczytu UE

W oczekiwaniu na wyniki szczytu Unii Europejskiej, w czasie którego może zapaść decyzja o pomocy dla zadłużonej Grecji, co wyeliminowałoby część ryzyka inwestycyjnego, złoty umacnia się w relacji do głównych walut.

W południe kurs USD/PLN testował poziom 2,9482 zł, spadając o 0,8 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po spadku o 1,5 gr, testował natomiast poziom 4,0472 zł. Pomimo obserwowanego w pierwszej części handlu umocnienia polskiej waluty, może ona mieć duże problemy nie tylko z kontynuacją tego procesu, ale również z utrzymaniem dotychczasowej przewagi.

Reklama

Od rana bowiem systematycznie pogarszają się nastroje na rynkach finansowych, co doskonale ilustruje redukcja skali początkowych zysków przez indeksy w Paryżu i Frankfurcie, czy też przez cofnięcie kursu EUR/USD z poziomu 1,38 do 1,3720 dolara. To pogorszenie nastrojów można wiązać z tym, że prawdopodobnie dopiero we wtorek, gdy będzie mieć spotkanie ministrów finansów Strefy Euro, inwestorzy poznają szczegóły ewentualnej pomocy dla Grecji. Dziś natomiast Unia Europejska udzieli jedynie psychologicznego wsparcia.

Rynki tymczasem nie lubią niepewności. Do końca dnia złoty będzie pozostawał pod wpływem czynników globalnych. Dalsze osuwanie indeksów i eurodolara będzie tworzyć presję podażową. Wzrosty na giełdach i powrót EUR/USD w kierunku 1,38 dolara będzie natomiast zachęcać do kupna polskiej waluty.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: złoty | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »