Reklama

Złoty powinien być mocniejszy niż teraz

Nowy prezes NBP Marek Belka zapowiada we wtorkowej "Rzeczpospolitej", że nie zamierza zmieniać "podstawowych zarysów polityki pieniężnej". Prognozuje także, że złoty powinien być mocniejszy niż teraz.

"Jeżeli chodzi o podstawowe zarysy polityki pieniężnej, nie przewiduję żadnych zmian. Będziemy realizować nadal mandat NBP, jakim jest dbanie o stabilny poziom cen oraz troska o stabilność sytuacji makroekonomicznej i finansowej kraju. Oczywiście, nie znaczy to, że nie będzie zmian stóp procentowych przez całą kadencję. W zależności od tego, jak się będzie zmieniała sytuacja gospodarcza, tak będzie się musiała zmieniać polityka banku. W uproszczeniu mówi się, że mandatem NBP jest dbanie o to, by złoty był stabilny. Od razu wyjaśniam, że w moim rozumieniu nie oznacza to stabilnego kursu złotego" - mówi gazecie Belka.

Reklama

Belka nie przewiduje "w najbliższej przyszłości, nawet na dalszym horyzoncie czasowym, jakichś zagrożeń inflacyjnych"."Choć może się to oczywiście zmienić" - zaznacza w wywiadzie.

Zdaniem prezesa NBP największe ryzyko wzrostu inflacji mogłoby się wiązać z osłabieniem złotego, szczególnie gdyby miało się ono utrzymywać przez dłuższy czas."Mam nadzieję, że złoty będzie się umacniał. Zwracam jednak uwagę, że są czynniki działające i w jedną, i w drugą stronę, a RPP zawsze dokonuje pewnego bilansu rodzajów ryzyka" - podkreśla.

Na pytanie, czy teraz złoty będzie się umacniał Belka mówi:

"Polska gospodarka na tle innych gospodarek europejskich jest enklawą solidności. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Być może za kilka miesięcy i ja o tym zapomnę, gdy zanurzę się w polską rzeczywistość i w polskie debaty. Ale w szerszej perspektywie Polska naprawdę jest przykładem solidności w polityce gospodarczej i w zachowaniu podmiotów prywatnych: zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. Te właśnie fundamenty pokazują, że złoty powinien być mocniejszy, niż jest".

Pełny tekst wywiadu z prezesem NBP Markiem Belką zamieszcza "Rzeczpospolita".

_ _ _

Myślę, że jestem człowiekiem bardzo ostrożnym, konserwatystą, ale niepozbawionym wrażliwości społecznej - mówił o sobie w piątek w TVN24 nowy prezes NBP Marek Belka. Według niego, Polska nie jest skazana na podwyżkę podatków .

Ja się kiedyś określiłem, jako konserwatysta fiskalny. Uważam, że lepiej mieć mniej kredytów, więcej zaoszczędzić, ale nie jestem sknerą. Uważam, że budżet jest po to, żeby finansować ważne cele społeczne i infrastrukturalne" - powiedział Belka.

Pytany o konflikt poprzedniego prezesa NBP z rządem o zysk banku, zaznaczył, że nie ma problemu przekazywania zysku NBP do budżetu. "To jest określone w prawie, że 95 proc. tego zysku trafia do budżetu. Problem jest w definicji i zasadach naliczania tego zysku" - podkreślił Belka.

"Te zasady zostały określone około 12 lat temu i w tej chwili chodzi o to, żeby przypatrzyć się, czy one są właściwe, przejrzyste zrozumiałe" - powiedział Belka. "Ministrowie finansów nie powinni oczekiwać zysku z NBP, nie powinni go zapisywać w budżecie, powinni go traktować jak mannę z nieba" - dodał.

W jego ocenie, między rządem a NBP byłoby mniej napięć, gdyby ustalić zasadę lub stworzyć tradycję, że zysk NBP przekazywany jest np. na obniżenie długu publicznego.

Według Belki, Polska nie jest skazana na podwyżkę podatków i nie rekomendowałby rządowi takiego kroku. "Myślę, że (rząd - PAP) powinien z pełną determinacją sprowadzić deficyt finansów publicznych z zeszłorocznych 7 proc. do 3 proc. Nie powinien podnosić podatków" - powiedział szef NBP.

W jego ocenie nie oznacza to, że trzeba wielkich cięć budżetowych. "Gospodarka zaczyna przyspieszać. Jeżeli kraj ma duży potencjał wzrostowy - jak Polska - to bardzo często wystarczy przyhamować tempo wzrostu wydatków, żeby osiągnąć w polityce budżetowej to, o co chodzi" - powiedział. "Bez krwi i krwawych cięć" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »