Reklama

Złoty pozostanie słaby

Zgodnie z rynkowymi prognozami, polska gospodarka rozwijała się w I kwartale br. w tempie 3,5%. To wprawdzie najniższa dynamika Produktu Krajowego Brutto (PKB) od dwóch lat, ale jednocześnie wynik o którym państwa strefy euro mogą pomarzyć. To co może martwić, to niepokojąca struktura PKB. Wzrost w dużej mierze jest zasługą zapasów i niskiego poziomu importu. Stosunkowo słabo prezentują się natomiast inwestycje, konsumpcja i eksport.

Opublikowane przez GUS dane nt. PKB nie wpłynęły na notowania złotego, który dziś od rana próbuje odreagowywać swoją środową silną przecenę. Ten brak reakcji nie zaskakuje. Nie z uwagi na fakt, że dane były zgodne z konsensusem. Przede wszystkim dlatego, że od wielu tygodni polska waluta pozostaje zakładnikiem nastrojów na rynkach globalnych. To od tego, jak kształtuje się sytuacja na światowych giełdach, rynkach długu oraz w którą stronę podąża kurs eurodolara zależy, czy złoty zyskuje, czy też traci na wartości.

Reklama

To właśnie obserwowana w maju globalna ucieczka od ryzyka w następstwie obaw o przyszłość strefy euro, stała za gwałtowną przeceną polskiej waluty. Dolar podrożał w tym czasie o 40 gr, euro o 24 gr, natomiast szwajcarski frank o 21 gr. Przeceny złotego nie zdołała zatrzymać, ani majowa podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, ani też sprzedaż walut przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dopóki nastroje na świecie pozostaną złe, dopóty złoty będzie znajdował się pod presją sprzedających.

Ścisłe uzależnienie notowań polskich par od nastrojów na rynkach globalnych, każe powiązać ich zachowanie w kolejnych godzinach od serii danych makroekonomicznych jakie po południu napłyną ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy poznają raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (prognoza: 148 tys.), indeks Chicago PMI (prognoza: 56,5) oraz zrewidowane dane nt. amerykańskiego PKB za okres I kwartału 2012 roku (prognoza: 1,9%).

O godzinie 11:03 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3871 zł, USD/PLN 3,5342 zł, a CHF/PLN 3,6535 zł.

Marcin R. Kiepas

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Dowiedz się więcej na temat: polska gospodarka | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »