Reklama

Złoty słabszy, sytuacja techniczna bez zmian

W środę złoty umiarkowanie traci na wartości. Na rynku stosunkowo niewiele się dzieje, a polska waluta oscyluje na poziomach z ostatnich dni. O godzinie 14:00 kurs USD/PLN testował poziom 3,1112 zł, a EUR/PLN 4,1517 zł. Podobne osłabienie można obserwować w przypadku węgierskiego forinta. Słabsza postawa obu walut nie jest jednak pochodną nastrojów na rynkach finansowych, gdzie po ich pogorszeniu w czasie godzin azjatyckich, w ostatnich godzinach nastąpiła lekka poprawa i sentyment jest neutralny.

Zwraca natomiast uwagę fakt, że nastawienia do złotego nie poprawił opublikowany dziś raport przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w którym podwyższona została prognoza wzrostu gospodarczego dla Polski w tym roku do 3 proc. z wcześniej szacowanych 2,5 proc. OECD informuje też, że Polska jest w stanie obniżyć deficyt do zakładanych 2,9 proc. PKB.

Reklama

Do dzisiejszego, dość sennego handlu na rodzimym rynku walutowym, nieco więcej emocji może wnieść zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja danych nt. zamówień na dobra trwałego użytku w USA. W lutym prognozowany jest ich wzrost o 3 proc. M/M, po tym jak w styczniu spadły one o 3,7 proc. M/M. To jedyny impuls, który może rozruszać złotego.

Sytuacja na wykresach USD/PLN i EUR/PLN od kilku tygodni nie zmienia się. Obie pary, pomimo utrzymujących się dobrych nastrojów na rynkach globalnych, pozostają we względnej stabilizacji. Takie zachowanie można odczytywać jako proces przygotowywania się rynku do wygenerowania nieco silniejszej korekty, gwałtownej aprecjacji złotego z początku roku. Nie jest tylko jasne, kiedy ta właściwa korekta się rozpocznie. Równie dobrze to może być jutro, jak i dopiero po świętach. W dłuższym terminie złoty dalej powinien zyskiwać na wartości, testując latem okrągłe poziomy 3 zł na USD/PLN i 4 zł na EUR/PLN.

Marcin R. Kiepas

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Dowiedz się więcej na temat: polska waluta | waluty | sytuacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »