Reklama

Złoty stabilizuje się czekając na doniesienia ws. Grecji

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po wczorajszym lekkim osłabieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 3,9960 PLN za euro, 3,7001 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8660 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5667 PLN w relacji do funta szterlinga.

Rentowności polskiego długu wyhamowały zwyżki i wynoszą obecnie 2,468 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Reklama

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło lekkie osłabienie polskiej waluty, co tłumaczone było m.in. zniżką cen obligacji oraz utrzymującymi się obawami co do Grecji. Dodatkowo na parze CHF/PLN obserwowaliśmy korektę wcześniejszego spadku do okolic 3,82 PLN. W trakcie wczorajszego handlu poznaliśmy również zapiski z posiedzenia RPP z których wynika, iż część członków Rady obawia się umocnienia PLN, które mogłoby ograniczyć atrakcyjność polskiego eksportu. Ponadto MF uplasowało ofertę o wartości 6,95 mld PLN plus 702 mln w aukcji dodatkowej. W szerszym ujęciu nastroje wokół złotego i pozostałych walut CEE pozostają raczej pozytywne, jednak widoczna jest lokalna presja na realizację zysków, co powiązać należy ze zbliżającymi się doniesieniami nt. Grecji. W trakcie dzisiejszej sesji odbędzie się posiedzenie eurogrupy właśnie w tej sprawie - aktualnie decydenci z UE próbują nie dopuścić do utraty płynności przez Helladę przez zakończeniem negocjacji z wierzycielami.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. bezrobocia w marcu. Rynek oczekuje wskazania na poziomie 11,7 proc. wobec 12,0 uprzednio. Ponadto warto zwrócić uwagę na poranne wskazanie indeksu IFO z Niemiec (oczek. 108,4 pkt.). W szerszym kontekście inwestorzy najprawdopodobniej skupieni będą na spotkaniu Eurogrupy.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsza sesja na PLN wskazuje na próbę rozegrania korekty wzrostowej na EUR/PLN. Kurs, co prawda, wrócił poniżej 4,00 PLN, jednak widocznym jest, iż wczorajsze umocnienie euro na szeroki rynku może przynieść podobne impulsy w ciągu najbliższych sesji. Równocześnie na parze USD/PLN znajdujemy się w okolicy najniższych poziomów od początku kwietnia, co powoduje, iż w przypadku pozytywnych doniesień dot. sprawy greckiej możemy być świadkami zejścia do okolic 3,6525 PLN.

Konrad Ryczko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »