Reklama

Złoty stabilizuje się na mocnych poziomach

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie mocnego złotego przy ograniczonej zmienności. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2565 PLN za euro, 3,7805 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,4400 PLN względem funta szterlinga oraz 3,8987 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,835% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie mocnego złotego przy ograniczonej zmienności. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2565 PLN za euro, 3,7805 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,4400 PLN względem funta szterlinga oraz 3,8987 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności krajowego długu wynoszą  2,835% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie sesje na rynku PLN przynoszą utrzymanie mocnego złotego, który stabilizuje się wobec głównych walut, równocześnie kontynuując trend aprecjacyjny wobec pozostałych składowych koszyka CEE. Na rynku panuje opinia, iż nastroje wokół walut EM pozostają dobre po ostatnim FED, gdzie zapowiedź mniejszej ilości podwyżek stóp podbiła apetyt na ryzyko.

Warto jednak wspomnieć, iż w trakcie wczorajszej sesji na rynku pojawiły się wypowiedzi m.in. Lockhart'a oraz Williams'a, którzy wskazywali kwiecień jako możliwy moment podwyższenia stóp procentowych w USA. Lokalnie wydaje się, iż przy braku mocniejszych impulsów do handlu inwestorzy czekają już na zbliżające się święta, co oznacza sukcesywny spadek aktywności rynku. Po świętach uwaga inwestorów pozostanie skupiona na FED oraz na lokalnych danych makro i stanowisku RPP, co może przynieść korektę wzrostową m.in. na EUR/PLN. Na parach PLN/CEE (HUF,CZK) widoczne jest postępujące umocnienie złotego, co jest wynikiem rozbieżności w zakresie perspektyw polityki monetarnej. Podczas gdy MNB oraz CNB skłaniają się ku dalszemu luzowaniu, to RPP wydaje się wykazywać przywiązanie do aktualnego poziomu stóp.

Reklama

W trakcie dzisiejszej (wtorkowej, nie jak wczoraj błędnie podałem poniedziałkowej) sesji MF zaprezentuje informacje dot. podaży długu na czwartkową aukcję zamiany (PS0416, OK0716, PS1016). Poza tym brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy skupią się na wskazaniach indeksów PMI z Europy oraz na odczycie niemieckiego indeksu ZEW. Ponadto w świetle ostatnich wypowiedzi członków FED warto śledzić dzisiejszej wystąpienie C. Evans'a.

Z rynkowego punktu widzenia na większości zestawień powiązanych z PLN obserwujemy relatywną stabilizację. Wyjątek stanowiła GBP/PLN, gdzie brytyjski funt tracił po dymisji jednego z ministrów, co osłabiło pozycję D. Camerona oraz potencjalnie może zaszkodzić czerwcowemu referendum. W przypadku pozostałych zestawień EUR/PLN oscyluje blisko wsparcia na 4,2550 PLN, CHF/PLN testuje wsparcie na 3,90 PLN podczas gdy USD/PLN złapał lokalny dołek w okolicy 3,78 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »