Reklama

Złoty stabilny po lepszym PMI, rynek czeka na referendum w Grecji

Poranny, czwartkowy handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego w oczekiwaniu na kolejne doniesienia z Grecji.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1850 złotego za euro, 3,7860 złotego wobec dolara amerykańskiego, 3,9968 złotego w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,9000 złotego względem funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,272 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło lekki wzrost wyceny dolara amerykańskiego, co było widoczne również na USD/PLN. Głównym powodem do spadków na podstawowej parze walutowej był tradycyjnie temat Grecji, jednak należy również wspomnieć o lepszych danych fundamentalnych z USA (m.in. raport ADP czy ISM za czerwiec). Wedle ostatnich doniesień kanclerz A. Merkel wykluczyła dalsze negocjacje z Grecją przed zaplanowanym na 5 lipca referendum, pomimo deklaracji o akceptacji większości warunków przez Ciprasa. Niemiecka opozycja zakłada, iż ruch ten może oznaczać, że niemiecka kanclerz gra na rozpad lewicowego rządu Syrizy licząc na bardziej ugodowego przedstawiciela. W konsekwencji po braku spłaty transzy do MFW ( i technicznym bankructwie oraz obniżkach ratingów) mamy okres przejściowego spokoju w temacie Grecji, gdyż do 05.07 zakres potencjalnych zaskoczeń jest ograniczony. W kraju warto wspomnieć o bardzo dobrym odczycie indeksu PMI za czerwiec, który wyniósł 54,3 pkt. wobec oczekiwanych 52,1 pkt. Inwestorzy zwrócili uwagę na fakt, iż za dobre dane odpowiada przede wszystkim wzrost produkcji na rynek krajowy co dodatkowo pozytywnie nastraja na kolejne miesiące. Równocześnie w szerszym ujęciu złoty pozostaje niejako "zakładnikiem" gorszych nastrojów wokół walut EM z uwagi na temat grecki. Z drugiej strony obecność w dość stabilnym koszyku CEE powoduje, iż przez większość czasu obserwujemy raczej konsolidację na wykresach.

Reklama

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest ważniejszych wydarzeń z rynku krajowego. Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na publikację wskazań NFP oraz innych danych dot. sytuacji na rynku pracy amerykańskiej gospodarki. Ponadto warto bliżej przyjrzeć się publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia EBC.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na złotym nie uległy większej zmianie - EUR/PLN konsoliduje, podczas gdy USD/PLN oraz GBP/PLN ponownie podchodzą pod niedawne szczyty. Dodatkowo w końcu udało się zamknąć weekendową lukę na CHF/PLN, chociaż lokalnie wydaje się, iż jest to powoli już wyczerpanie ruchu spadkowego na tym zestawieniu.

Konrad Ryczko

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »