Reklama

Złoty traci na wartości

Poniedziałkowa sesja na eurodolarze rozpoczyna się kontynuacją tego, czego byliśmy świadkami od 5 grudnia, mianowicie spadku wartości eurodolara, który na tą chwile jest wyceniany na 1,2896 USD.

Podczas dzisiejszej dnia nie mamy istotnych wydarzeń makroekonomicznych, więc w dużej mierze kursy walut będą kształtowane przez siły podażowe i popytowe.

Reklama

Można także zwrócić uwagę na mniej istotne dane z eurolandu jak np. raport dotyczący handlu zagranicznego w Niemczech za październik ( prognoza 16,1 mld, odczytana wartość 15,2 mld) oraz na odczyty indeksu Sentix oraz na PKB i produkcję przemysłową Włoch.

Również dziś Parlament Europejski ma głosować nad przyszłorocznym budżetem Unii, do którego przyjęcia jest coraz bliżej. Po jego akceptacji, Komisja Europejska mogła będzie zapłacić zaległe zobowiązania. Kwoty, które ma zaaprobować Parlament, to blisko 134 miliardy euro płatności oraz niemal 151 miliardów na pokrycie zobowiązań. Przypomnijmy, że negocjacje dotyczące budżetu były szczególnie trudne, ponieważ w tym samym czasie trwały rozmowy o kolejnej siedmioletniej perspektywie finansowej Unii.

Złoty zależny od pary EUR/USD

Z racji, że nie mamy dziś w kalendarzu żadnych istotnych wydarzeń wartość naszej waluty będzie dziś w głównej mierze uzależniona od kwotowania eurodolara.

Na chwilę obecną złoty zarówno na parze EUR/PLN jak i USD/PLN kieruje dalszą wędrówkę na północ i sądzę, że właśnie ta tendencja będzie dziś utrzymywana. Kurs dolara to w tej chwili 3,1969 PLN a euro 4,1239 PLN.

Istotne dane z rodzimej gospodarki pojawią się dopiero w czwartek, kiedy to opublikowane zostaną wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych za listopad (czyli popularna inflacja CPI)

Dziś rynek obiegła informacja, że przedstawiciel Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński uważa, że w styczniu powinno dojść do trzeciej obniżki stóp o 25 pb, wypowiedź ta potwierdza wcześniejsze doniesienia z RPP o planowanym cięciu stóp.

Michał Palenciuk

FMCM

Dowiedz się więcej na temat: wartość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »