Reklama

Złoty traci pomimo popytowych impulsów

Złoty w piątek traci na wartości do głównych walut, pomimo utrzymujących się dobrych nastrojów na rynkach finansowych.

Zaskakuje to tym bardziej, że w oczekiwaniu na publikację marcowych danych z amerykańskiego rynku pracy, będących zarówno wydarzeniem dnia, jak i tygodnia, stabilizacja notowań wydawała się naturalnym scenariuszem. O godzinie 13:00 kurs dolar/zł testował poziom 2,8540 zł, a euro/zł 4,0392 zł. Wczoraj na zamknięciu za dolara trzeba było zapłacić 2,8344 zł. Euro kosztowało 4,0197 zł.

Reklama

Obserwowane osłabienie złotego stoi w kontrze nie tylko do nastrojów dominujących na rynkach globalnych, ale również do opublikowanych dziś danych ukazujących polską gospodarkę w pozytywnym świetle. W marcu indeks PMI, obrazujący aktywność polskiego sektora przemysłowego, nieoczekiwanie wzrósł do 54,8 pkt. z 53,8 pkt. miesiąc wcześniej, gdy miał najniższą wartość od 6. miesięcy. Rynek oczekiwał tymczasem, że spadnie on do 53,4 pkt.

Jako, że słabsze zachowanie polskiej waluty nie znajduje potwierdzenia w bezpośrednich impulsach, można podejrzewać, że jest ono pochodną wczorajszej informacji o wycofaniu się koncernu EDF z kupna 51 proc. akcji Enei, co uszczupli dochody budżetowe o około 5 mld zł. Taka sama suma nie przepłynie też przez rynek walutowy. Sprawa Enei stała się więc dogodnym pretekstem do wygenerowania wzrostowej korekty na wykresach polskich par, po ich wcześniejszym spadku.

Wydarzeniem piątku na rynkach finansowych jest zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy. W marcu prognozowana jest stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 8,9 proc., przy jednoczesnym wzroście zatrudnienie w sektorze pozarolniczym o 190 tys. To właśnie te dane zdecydują na jakich poziomach złoty będzie kończył tydzień.

Marcin R. Kiepas

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Dowiedz się więcej na temat: złoty | impuls

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »