Reklama

Złoty traci w oczekiwaniu na FOMC

Złoty we wtorek traci prawie 2 gr w relacji do dolara i niespełna 1 gr do euro, w reakcji na pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Gorsze nastroje to przede wszystkim pochodna realizacji zysków w oczekiwaniu na wieczorne wyniki posiedzenia FOMC.

Humorów inwestorów nie poprawia również, odnotowany w lipcu, większy od oczekiwań spadek dynamiki chińskiego importu.

Posiedzenie FOMC jest nie tylko głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia, ale także prawdopodobnie całego tygodnia. Wprawdzie zmiana stóp procentowych nie jest oczekiwana (obecnie stopa funduszy federalnych kształtuje się na poziomie 0,0-0,25%), ale nie można wykluczać podjęcia przez władze monetarne działań wspierających słabnący w ostatnich miesiącach wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze takie sugestie pojawiły się już na poprzednim posiedzeniu. Wówczas została wyrażona gotowość rozważenia wprowadzenia dodatkowych środków stymulujących, jeżeli obserwowane w maju i czerwcu pogorszenie sytuacji ekonomicznej będzie się pogłębiać. Gdyby taka decyzja została podjęta, to powinna poprawić nastroje na rynkach, wspierając jednocześnie notowania złotego i innych walut regionu.

Reklama

Ograniczenie się FOMC jedynie do stwierdzenia, że perspektywy wzrostu gospodarczego uległy pogorszeniu i brak jakichkolwiek działań, wywoła odwrotną reakcję.

Cieniem na wtorkowych nastrojach kładzie się także nieoczekiwany spadek chińskiego importu o 0,4% M/M, zamiast prognozowanego wzrostu o ponad 5%, co potwierdza proces hamowania tamtejszej gospodarki. Humorów inwestorów nie mogły też poprawić czerwcowe dane o produkcji przemysłowej we Francji, która była niższa o 1,7% M/M (prognoza: -0,1%).

Oczekiwanie na wieczorne wyniki posiedzenia FOMC powinny ograniczyć zmienność na rynku złotego w kolejnych godzinach. Dlatego konsolidacja w pobliżu aktualnych poziomów wydaje się być scenariuszem bazowym. Po godzinie 20:15, gdy będą znane decyzje FOMC, to one będą kształtować nastroje.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: oczekiwania | nastroje | złoty | FOMC | W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »