Reklama

Złoty w odwrocie

Polska waluta kontynuuje negatywny trend. W ciągu trzech dni straciła niemal 1,5 proc. na wartości i patrząc na sytuację, nie można wykluczyć, że ruch ten będzie kontynuowany.

Inflacja jednak nie tak wysoka

Finalne dane o inflacji za maj pokazały jednak 4,7 proc. zamiast wstępnych 4,8 proc. To nadal 1,2 proc. powyżej celu inflacyjnego wraz z korytarzem bezpieczeństwa. Z drugiej strony oddala to perspektywę przekroczenia 5 proc. Rynki jeszcze mniej spodziewają się podwyżki stóp procentowych, więc odwrót od złotego trwa. Złotówka względem głównych walut jest najsłabsza od około miesiąca i nie zanosi się na razie na wyraźną zmianę tego stanu rzeczy.

Inflacja problemem globalnym

Kolejne kraje raportują coraz wyższy wskaźnik inflacji. Wczoraj były to również Indie, które pokazały wzrost cen w ciągu roku o 6,3 proc. Wzrost inflacji dotyczy zarówno największych gospodarek światowych jak USA czy też mniejszych państw. Jest to wynik istotnego wzrostu cen surowców energetycznych wraz z bardzo niskimi kosztami kredytów mającymi pobudzać rozwój gospodarczy w trudnych czasach.

Reklama

Bitcoin powyżej 40 000 dolarów

Jeszcze tydzień temu najpopularniejsza kryptowaluta świata odbijała się tuż powyżej poziomu 31 000 dolarów, dzisiaj znajduje się 30 proc. wyżej. Winnym jest znowu podobno Elon Musk, który nie wykluczył, że w przyszłości firma powróci do przyjmowania płatności za samochody za pomocą bitcoina. Oczywiście pojawił się warunek, że 50 proc. bitcoinów ma być wydobywanych za pomocą zielonych źródeł energii wraz z trendem zwiększającym tę wartość w przyszłości. Jak widać, inwestorzy uwierzyli w realność spełnienia tego oczekiwania.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - wyniki sprzedaży detalicznej,
15:15 - USA - produkcja przemysłowa.

Maciej Przygórzewski, główny analityk w InternetowyKantor.pl

Dowiedz się więcej na temat: waluty | Fed | stopy procentowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »