Reklama

Złoty zaczął tracić - czy to tylko odreagowanie wcześniejszego umocnienia?

Rzut oka na giełdy, waluty "high yield", czy też surowce, pokazuje, że poniedziałek upłynął pod znakiem korekty ubiegłotygodniowego ruchu. Dostało się też i złotemu. Pretekstem stała się wypowiedź analityka agencji Standard&Poor's, który ocenił ostatnie działania rządu w kwestii redukcji nadmiernego deficytu, jako niewystarczające.

Jego zdaniem, jeżeli Polska nie weźmie się za reformy strukturalne (co jak się oczekuje ma nastąpić po październikowych wyborach), to obecny ranking A/A-2 z perspektywą stabilną, może znaleźć się pod presją.

To teoretycznie "stary temat", ale wystarczy spojrzeć na bieżące sondaże wyborcze i programy poszczególny partii, aby stwierdzić, że liczenie na "reformatorski rząd" może okazać się dość ryzykowne. I to też pewnie dostrzegą zagraniczne fundusze - dzisiaj w podobnym tonie (o konieczności reform) wypowiedział się też japoński bank Nomura. Znamienne jest też to, że resort finansów upoważnił bank BGK do interwencyjnych zakupów obligacji na rynku, gdyby doszło do zawirowań - ale czy ta "polisa ubezpieczeniowa" wystarczy?

Reklama

Inwestorzy poznali dzisiaj też wywiad z Józefem Sobotą (dyrektorem departamentu statystyki NBP) - jego zdaniem czerwcowa rewizja danych o bilansie płatniczym za 2010 r. może zwiększyć deficyt do minimum 4,4 proc. PKB, ale nie znacząco więcej. Jeszcze kilkanaście dni temu rynek obawiał się, że może to być 7-8 proc. PKB, tym samym dzisiejsze słowa są zbieżne z tym, co starał się przekazać szef NBP podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Józef Sobota zaznaczył, że ta i kolejne możliwe rewizje nie wpłyną na wielkość PKB, co jest tutaj najważniejsze.

Na razie złoty stracił jednak nieznacznie - większość nastawia się już na publikację danych o marcowej inflacji, które GUS poda w środę o godz. 14:00. Oczekuje się jej wzrostu do 3,8 proc. r/r z 3,6 proc. r/r w lutym. Tyle, że jedynie odczyt bliski 4,0 proc. r/r mógłby wesprzeć złotego. Inaczej RPP nie będzie się spieszyć z podwyżkami stóp obawiając się skutków możliwego zacieśnienia fiskalnego w 2012 r. - zacieśnienie w 2011 r. będzie, zatem jedynie odpowiedzią na politykę prowadzoną przez Europejski Bank Centralny.

Tym samym zaplanowane na ten tydzień dane z Polski (inflacja CPI, bilans C/A i przetarg 2-letnich obligacji) mogą nie mieć większego znaczenia. Dla złotego kluczowe będą nastroje globalne. A tutaj dzisiaj mamy początek sezonu wyników spółek w USA (ciekawe jakie będą prognozy na przyszłość ze względu na coraz droższą ropę), a jutro pierwsze negocjacje ws. pomocy dla Portugalii (ciekawe jak zachowają się inwestorzy, jeżeli portugalskie partie nie będą w stanie szybko wypracować tzw. porozumienia ponad podziałami, które gwarantowałoby, że nowy rząd będzie wdrażać narzucony program reform).

EUR/USD: Dzień "bez wyrazu", chociaż korekta po takim wzroście, jak miał miejsce w piątek jest mizerna. To teoretycznie świadczy o sile rynku, ale jakoś szybsze ujęcia (np. 4-godzinowe), tego optymizmu nie potwierdzają. Możliwy jest spadek w okolice 1,4350, a nawet do 1,4260 (naruszona wcześniej długoterminowa linia trendu spadkowego od 2008 r.), co jednocześnie byłoby klasycznym ruchem powrotnym, a nie zagroziło przy tym średnioterminowemu trendowi wzrostowemu.

Sporządził: Marek Rogalski

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »