Reklama

Złoty zdołał odrobić straty

Złoty, który rozpoczął dzisiejsze notowania od wyraźnego osłabienia na fali pogorszenia klimatu inwestycyjnego na świecie, po południu zdołał odrobić większość strat.

O godzinie 19:20 kurs USD/PLN testował poziom 3,2437 zł, EUR/PLN 4,0983 zł, a CHF/PLN 3,0826 zł. Dwadzieścia cztery godziny wcześniej notowania tych par kształtowały się odpowiednio na poziomach 3,2457 zł, 4,1033 zł i 3,0675 zł.

Reklama

Polska waluta pozostawała w środę pod wyłącznym wpływem zmieniających się nastrojów na rynkach globalnych, tracą przed południem na wartości i odrabiając straty po południu. Udało się to w przypadku euro i dolara.

Zdecydowane umocnienie szwajcarskiego franka na świecie, jakie miało miejsce pomimo pojawiającego się zagrożenia deflacją w Szwajcarii, co może ponownie zmusić tamtejszy bank centralny do interwencji na rynku walutowym, nie pozwoliło na głębszy spadek CHF/PLN. Wydaje się, że dopóki nie napłynie cała seria negatywnych danych dla franka lub bank centralny nie zacznie interweniować, szwajcarska waluta pozostanie mocna.

Inwestorzy zignorowali dziś dobre majowe dane o sprzedaży detalicznej w Czechach (3,1% R/R) i produkcji przemysłowej na Węgrzech (13,7% R/R), które niewątpliwe poprawiają sentyment do całego regionu. Większych emocji nie wywołała także udana aukcja polskich 2-letnich obligacji (Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o wartości 4,97 mld zł, rentowność wyniosła 4,74%, a popyt 11,13 mld zł). Rynek pozostał też głuchy na negatywne impulsy. Jego reakcji nie wywołała publikacja zaskakująco słabego raportu o majowych zamówieniach w Niemczech (-0,5% M/M wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5%), co teoretycznie powinno mieć pośredni wpływ na notowania.

W czwartek złoty w dalszym ciągu będzie pozostawał pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Ten zaś będą kształtowane przez posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii, jak również publikację danych o bilansie handlowym i produkcji przemysłowej w Niemczech oraz tygodniowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: złoty | notowania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »