Reklama

Złoty zyskał, wzrost płac może niepokoić

Środa jest trzecim kolejnym dniem umocnienia złotego w relacji do głównych walut.

Podobnie jak w poprzednich dniach, na rynku aktywny był Bank Gospodarstwa Krajowego, który sprzedawał walutę, stabilizując kursy. Większych emocji nie wywoła natomiast publikacja zaskakujących danych nt. dynamiki wynagrodzeń w Polsce oraz komentarze Elżbiety Chojnej-Duch. O godzinie 17:13 kurs USD/PLN testował poziom 2,7476 zł, a EUR/PLN 3,9171 zł.

W kwietniu przeciętna płaca w Polsce wzrosła o 5,9 proc. R/R, notując najwyższą dynamikę od końca 2009 roku. Dane mocno zaskoczyły. Oczekiwano wzrostu na poziomie 4,6 proc. R/R, po tym jak w marcu było to 4 proc. Silny wzrost płac w kwietniu, nawet jeżeli okaże się być wydarzeniem jednorazowym, powinien zaniepokoić cześć członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Wskazuje bowiem na rosnące ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy. Szczególnie, jeżeli uwzględni się coraz powszechniejsze żądania płacowe w państwowych przedsiębiorstwach. Dane nie powinny jednak skutkować podwyżką stóp już w czerwcu. Zakładamy, że nastąpi ona w lipcu, a kolejna będzie mieć miejsce we wrześniu.

Reklama

Zagrożenia efektami drugiej rundy póki co nie dostrzega Elżbieta Chojna-Duch z RPP. W jej opinii opublikowane dziś dane nie wzbudzą też zaniepokojenia Rady.

W czwartek sytuacja na krajowym rynku walutowym będzie pochodną ewentualnych dalszych działań podejmowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz nastrojów na rynkach finansowych. Te ostatnie będzie kształtował odbiór opublikowanego jeszcze dziś wieczorem, protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Jak również jutrzejszych danych z USA o sprzedaży domów na rynku wtórnym, tygodniowych danych z rynku pracy oraz indeksów Fed z Filadelfii i wskaźników wyprzedzających. Większych emocji nie powinna natomiast wzbudzić publikacja protokołu z kwietniowego posiedzenia RPP.

Marcin R. Kiepas

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »