Reklama

Złoty zyskuje razem z EUR/USD, decyzja RPP bez wpływu

Złoty nie zareagował na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Obecnie główna stopa kształtuje się na poziomie 3,5 proc. O godzinie 12:46 za dolara trzeba było zapłacić 2,8664 zł. Euro kosztowało 3,8622 zł. To odpowiednio o 1,9 i 0,8 gr mniej niż we wtorek na zamknięciu.

Brak reakcji rynku walutowego na decyzję RPP, podobnie jak sama decyzja, nie zaskakuje. Niewielkie emocje mogą dopiero pojawić się o godzinie 15-tej, gdy zostanie opublikowany komunikat po dzisiejszym posiedzeniu Rady. Ma on szanse opowiedzieć na pytanie, czy zgodnie z sugestiami niektórych członków RPP, termin pierwszej podwyżki stóp procentowych może nieco odsunąć się w czasie. Rynkowy konsensus to w tej chwili wrzesień br. Gdyby taka, wyraźna deklaracja się pojawiła, to niewątpliwie byłby to czynnik mający negatywny wpływ na złotego.

Reklama

Polska waluta zyskuje w środę na wartości w reakcji na wciąż utrzymujące się dobre nastroje na rynkach finansowych oraz, co jest czynnikiem dużo ważniejszym, w ślad za umocnieniem euro do dolara (kurs EUR/USD wzrósł z poziomu poniżej 1,34 do 1,3460). Stąd też kluczowym dziś elementem nie będzie wspomniany komunikat Rady Polityki Pieniężnej, ale dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:15 inwestorzy poznają raport ADP o sytuacji na amerykańskim rynku pracy, o 15:45 indeks Chicago PMI, a kwadrans później dane o zamówieniach w przemyśle. Lepsze od prognoz dane, co w ostatnich tygodniach jest już pewnym trendem, mają szanse umocnić dolara wobec euro. Znalazłoby to odbicie w spadku lub konsolidacji kursu EUR/PLN i wzroście USD/PLN.

Marcin R. Kiepas

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »