Reklama

Zmienność będzie większa?

Dziś o 11:00 dowiemy się, jak w listopadzie kształtowała się dynamika produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Przewidywania to 0,0 proc. m/m oraz -0,8 proc. r/r. Gorsze rezultaty powinny zbić eurodolara jeszcze bardziej na południe, a w każdym razie blokować jego ewentualne wzrosty.

Odczyty o tej tematyce należą zwykle do najistotniejszych, niewykluczone więc, że wyniki odbiegające w rażący sposób od prognoz zrobią na rynkach pewne wrażenie. Oczywiście nie przeceniamy wagi jednego tylko odczytu, szczególnie, że np. o 14:30 w USA opublikowane zostaną dane na temat grudniowej sprzedaży detalicznej.

EUR/USD sytuuje się na 1,1795 po godzinie 8:00, w nocy rezydował na niższych poziomach, nawet przy 1,1770, a zatem z tej perspektywy można mówić o delikatnym wzroście.

Odnotujmy, że dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości oceni legalność programu OMT wprowadzonego w roku 2012 przez EBC. Nie będzie to może miało bezpośredniego wpływu na planowaną obecnie operację QE, tym niemniej negatywny rezultat mógłby wprowadzić nieco zamieszania, opóźnić realizację luzowania ilościowego, wpłynąć na jego kształt czy podważyć wiarygodność Banku. Zasadniczo uważamy jednak, że jeśli nie w tym miesiącu, to niemal na pewno w tym kwartale operacja ta ruszy.

Reklama

Na EUR/PLN notowane są dziś rano kursy rzędu 4,29 i wyższe, do osłabienia doszło po godzinie 8:00. Na USD/PLN mamy niemal 3,64, tu także można mówić o słabej złotówce.

Złoty, zgodnie z wcześniejszymi naszymi założeniami, traci na niskiej pozycji eurodolara, przy czym wydaje się, że okolice 4,30 mimo wszystko mogą jeszcze do końca tygodnia stanowić pewien opór na EUR/PLN. Dziś RPP wyda decyzję w sprawie stóp procentowych, zapewne nie dojdzie do zmian (być może wtedy, gdy taki scenariusz się potwierdzi, złotówka nieznacznie zyska, choć nie spodziewamy się gwałtownej reakcji - chyba, że dojdzie do obniżki stóp).

Tomasz Witczak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »