Kiedy poznamy plan przyjęcia euro?

Narodowy Plan Wprowadzenia Euro w Polsce będzie gotowy i przyjęty w III lub IV kwartale tego roku, jednak nie będzie w nim daty wejścia do strefy euro - powiedział Marek Rozkrut, dyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki MF.

- Obok Bułgarii, Rumunii i Szwecji, Polska jest jedynym krajem, który takiego planu nie ma. Nie przewidujemy na chwilę obecną umieszczenia w Planie daty przyjęcia przez Polskę euro - powiedział Rozkrut.

W październiku rząd przyjął Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro w Polsce. Narodowy Plan będzie dokumentem zawierającym szczegółowe harmonogramy działań w kolejnych etapach przygotowań do integracji walutowej.

- Jeśli chodzi o wejście do strefy euro, czy też do mechanizmu ERM2, to na dzisiaj nadal nie są spełnione warunki, które powinny ten fakt poprzedzać. Nie podajemy w tej chwili daty wejścia do strefy euro, naszym celem jest dbanie o to, abyśmy byli do tego przygotowani, kiedy pojawią się odpowiednie warunki - powiedział Rozkrut.

Reklama

Euro dopiero po naprawie

Minister Rostowski poinformował w tym tygodniu, że Polska dąży do przystąpienia do strefy euro. - Oczywiście będziemy w średnim horyzoncie czasowym do strefy euro dążyli. Ale dziś jesteśmy świadomi, że żyjemy w zupełnie innym świecie i zupełnie innej Europie niż ta, w której myśleliśmy trzy lata temu, że żyjemy - powiedział Rostowski.

Minister podkreślił, że w ciągu kilku ostatnich lat dowiedzieliśmy się, że polska gospodarka jest silniejsza niż wcześniej się spodziewano, ale także, że konstrukcja strefy euro zawiera poważne instytucjonalne błędy. - Strefa euro wymaga gruntownej naprawy, a jej konstrukcja gruntownego przeglądu - dodał.

Prezydent o euro

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił w ubiegłym roku projekt zmian w konstytucji zawierający m.in. regulacje, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczą one organizacji Narodowego Banku Polskiego, np. przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. W prezydenckim projekcie znajdują się też przepisy, które mają ułatwić Polsce proces głębszej integracji europejskiej.

Minister w Kancelarii Prezydenta Hubert Łaszkiewicz, podczas sejmowej debaty nad prezydencką inicjatywą ustawodawczą, proponował, aby po zmianie złotego na euro i odebraniu kompetencji RPP w zakresie polityki pieniężnej, organ ten mógł działać jako część analityczno-doradcza banku centralnego bez umocowania konstytucyjnego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | plan | euro w Polsce | przyjęcie euro | ERM2 | euro | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »