Wymiana waluty w internecie - czy to się opłaca?

Rynek wymiany walutowej w Polsce jest coraz bardziej konkurencyjny. Korzystają na tym zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, którzy nie muszą już wymieniać waluty wyłącznie w bankach i kantorach stacjonarnych. Teraz mogą brać pod uwagę także coraz popularniejsze e-kantory.

Dlaczego wymieniamy?

TNS Polska podaje, że obce waluty kupujemy przede wszystkim ze względu na zagraniczne wyjazdy, zaś ponad 20 proc. klientów zmniejsza w ten sposób obciążenia kredytowe zaciągnięte np. we frankach. Również firmy dokonujące transakcji walutowych czy otrzymujące płatności od zagranicznych partnerów mogą skorzystać na wymianie online. Coraz więcej przedsiębiorstw przekonuje się do wymiany w sieci. - Firmy stanowią już 10 proc. wszystkich użytkowników serwisów wymiany należących do Currency One SA. - mówi Łukasz Olek, członek zarządu spółki Currency One SA, operatora serwisu Internetowykantor.pl i Walutomat.pl. - Niejednokrotnie wymieniają one bardzo duże kwoty. Rekord, jeśli chodzi o jednorazową wymianę, wyniósł 1,5 mln zł - dodaje. W przypadku tak dużych transakcji oszczędności w porównaniu do korzystania z ofert banków i przewalutowania po tabeli bankowej może być wyraźnie odczuwalna dla firmy. Najczęściej wymienianą walutą (ok. 75 proc. wszystkich transakcji) jest euro. Firmy wymieniające regularnie duże kwoty mogą dodatkowo liczyć na rabaty.

Reklama

Gdzie wymienimy taniej?

Największy wpływ na koszty transakcji walutowych ma tzw. spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty. Spread proponowany przez banki jest wysoki, ponieważ im większa jest różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży waluty, tym większy zysk osiągają te instytucje.

E-kantory mają zazwyczaj korzystniejsze kursy. Operatorzy serwisów wymiany walut online oferują nam wymianę tańszą nawet do 6 proc. w porównaniu z ofertą banku. Przykładowo, przy wymianie 2000 euro możemy zaoszczędzić nawet do 360 zł.

Korzyści płynące z wymiany walut online można z łatwością oszacować samodzielnie za pomocą kalkulatorów korzyści, które znajdziemy na portalach wymiany walut online. Zestawiają one oferty poszczególnych operatorów (banków oraz serwisów wymiany online), uwzględniając aktualne kursy.

- Serwisy internetowej wymiany walut zyskały popularność również ze względu na szybkość realizacji transakcji, bez konieczności wychodzenia z domu. Szukając najlepszego kantoru wymiany walut w Internecie, warto zwrócić uwagę na deklarowany czas wypłacania środków. Istotny jest także wysoki poziom zabezpieczeń stosowany przy realizacji transakcji - zwraca uwagę Łukasz Olek.

Rozwiązania dla firm

Istnieją dwa rodzaje serwisów wymiany walut online: e-kantory oraz platformy wymiany walut między użytkownikami. E-kantory działają na podobnych zasadach jak kantory stacjonarne - codziennie na ich stronie widzimy aktualne kursy (możemy je jednocześnie porównać z kursami w bankach, aby sprawdzić, ile zaoszczędzimy). Platformy natomiast działają na zasadzie wyszukiwania komplementarnych ofert osób chcących sprzedać/kupić daną walutę. Przykładowo, chcąc zakupić na platformie 500 euro, zgłaszamy taką ofertę, a system wyszukuje użytkowników, którzy chcą 500 euro sprzedać. Zarówno w przypadku e-kantorów, jak i platform wymiany do dokonania transakcji potrzebujemy dwóch rachunków w banku - złotówkowego i walutowego. Proces wymiany opiera się na przelewach bankowych zabezpieczonych protokołem SSL. Serwisy wymiany walut stosują takie same zabezpieczenia transakcji, jak te stosowane w bankowości elektronicznej.

Niezależnie od przyczyn (zarobków w obcej walucie, działalności biznesowej prowadzonej poza granicami kraju, zakupów w zagranicznych sklepach) wszyscy chcielibyśmy dokonywać wymiany po korzystnym kursie oraz jak najniższych kosztach. Warto sprawdzić pojawiające się na rynku rozwiązania, dzięki którym możemy sporo zaoszczędzić.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »