ClientEarth działa przeciwko interesowi publicznemu państwa - Budzanowski

- Organizacja ClientEarth, która zaskarżając decyzję środowiskową blokowała budowę bloków energetycznych w Elektrowni Opole, działa przeciwko interesowi publicznemu państwa - poinformował dziennikarzy minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

- Po decyzji NSA na miejscu organizacji ClientEarth, z punktu widzenia jej wiarygodności w Polsce, zastanowiłbym się, czy dalej występować przeciwko PGE. (...) Suma zdarzeń z ostatnich dwóch lat pokazuje, że de facto ta organizacja działa przeciwko interesowi publicznemu państwa w dwóch obszarach, zarówno jeśli chodzi o dostawy energii, jak i na niekorzyść sektora budowlanego - powiedział Budzanowski.

- Jest granica odpowiedzialności ze strony tego typu organizacji i moim zdaniem została ona przekroczona. (...) Nie wyobrażam sobie sytuacji, że z powodu jednej instytucji będziemy blokować cały program energetyczny państwa. To niedopuszczalne - podkreślił minister.

Reklama

Fundacja ClientEarth wraz z innymi organizacjami pozarządowymi uczestniczyła w procedurze oceny oddziaływania na środowisko planów rozbudowy elektrowni węglowej w Opolu. Zaskarżyła decyzję środowiskową dla inwestycji.

W połowie stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową dla dwóch nowych bloków PGE Elektrownia Opole.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w całości decyzje Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. To oznacza, że decyzja środowiskowa dla inwestycji w Opolu jest ważna i wykonalna. Po decyzji NSA PGE zapowiedziała, że będzie kontynuować proces inwestycji w Elektrowni Opole.

ClientEarth zapowiedziało, że będzie dążyć do wypełnienia przez nowe bloki węglowe w Elektrowni Opole wszystkich wymagań prawa ochrony środowiska. Organizacja zaprzeczyła jednocześnie, jakoby zaskarżyła decyzję środowiskową dla budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Komunikat Koalicji Klimatycznej

Koalicja Klimatyczna jest oburzona słowami ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego krytykującego prawo organizacji pozarządowych do domagania się przestrzegania prawa w Polsce.

- Jest granica kompetencji ze strony ministra Budzanowskiego, która moim zdaniem została przekroczona. Minister skarbu nie ma prawa bezpodstawnie oskarżać organizacji pozarządowej o działanie na szkodę państwa. Tym bardziej, jeśli podlega mu większość udziałów spółki, która byłą stroną w sporze. To niedopuszczalne. Minister powinien poinformować społeczeństwo w czyim imieniu występuje - rządu czy koncernu energetycznego? - mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Minister Budzanowski stwierdził, że "Organizacja ClientEarth działa przeciwko interesowi publicznemu państwa" komentując w ten sposób wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w którym sąd przekazał do ponownego rozpatrzenia pozwolenie środowiskowe dla nowych bloków węglowych Elektrowni Opole, inwestycję Polskiej Grupy Energetycznej, zaskarżoną przez ClientEarth. To elektrownia, której planowane emisje wynosić mają ponad 9 mln CO2 rocznie oraz, wraz istniejącą już instalacją, do 58 kg rtęci rocznie. Organizacja ekologiczna zarzuca, iż w przypadku tej nowej instalacji nie zastosowano oceny zdolności do wychwytu CO2 oraz oceny wpływu rtęci na środowisko i zdrowie ludzi. Stanowi to złamanie dyrektyw środowiskowych Unii Europejskiej (tzw. dyrektywy CCS oraz dyrektywy w sprawie substancji priorytetowych). Zdaniem Koalicji Klimatycznej jest też ograniczeniem prawa obywateli naszego kraju do życia w bezpiecznym i zdrowym środowisku.

Koalicja Klimatyczna

Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem 22 organizacji pozarządowych. Jej misją jest wspólne działanie w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska. Fundacja Aeris Futuro, Fundacja ClientEarth, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Fundacja Ekologiczna Arka, Fundacja Ekologiczna Ziemi Legnickiej Zielona Akcja, Fundacja EkoRozwoju FER, Fundacja GAP Polska, Fundacja Greenpeace Polska, Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Liga Ochrony Przyrody, Polski Klub Ekologiczny Okręg Dolnośląski, Polski Klub Ekologiczny Okręg Górnośląski, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, Polski Klub Ekologiczny Okręg Świętokrzyski, Polski Klub Ekologiczny Okręg Wschodnio-Pomorski, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Społeczny Instytut Ekologiczny, WWF Polska, Zielone Mazowsze, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »