Dania gotowe popularne nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów na biwak

Nie maleje popularność dań gotowych wśród Polaków, szczególnie w szczycie sezonowych wyjazdów wakacyjnych.

Z ostatnich badań przeprowadzonych na panelu Ariadna, pt. "Posiłki Polaków w pracy" wynika, że aż 80 proc. osób sięga po te dania z uwagi na szybki czas ich przygotowania, a kolejne 40 proc. minimum raz w tygodniu spożywa je w pracy. Potrawy gotowe do konsumpcji po krótkiej obróbce termicznej są również idealnym rozwiązaniem podczas letnich wyjazdów pod namiot czy jako szybka przekąska przy okazji plenerowych aktywności pod chmurką.

Polacy sięgają po dania gotowe ze względu na szybkość ich przygotowania

Jak pokazują wyniki badania z kwietnia br., 70 proc. pracowników wybiera dania gotowe co najmniej raz w miesiącu. Trendy żywieniowe podążają wraz ze stylem życia. Liczne obowiązki zawodowe i te związane np. z opieką nad dziećmi czy rozwojem osobistym, pochłaniają coraz więcej czasu - dlatego nie dziwi, że odchodzimy od niegdyś tradycyjnych zajęć, takich jak wielogodzinne planowanie zakupów czy przygotowywanie posiłków w domu. Zmieniają się też formy wypoczynku podczas letniego urlopu. Z najnowszych badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych z kwietnia br. wynika, że prawie dwie trzecie badanych spędza go aktywnie - przede wszystkim zwiedzając, ale także uprawiając sporty. Wypoczynek bierny na leżaku, wybiera już tylko blisko 30 proc.

Reklama

Za dynamicznie zmieniającymi się potrzebami konsumentów podążają producenci, oferując szybkie w obróbce i gotowe do spożycia zestawy na obiad czy kolację. Już blisko 30 proc. bowiem stwierdza, że nie przyrządza w ogóle posiłku w domu z myślą o zabraniu go do pracy albo decyduje się na to najwyżej trzy razy w miesiącu.

A co najczęściej przemawia za daniami gotowymi? Konsumenci wskazują głównie na brak czasu (47 proc.) i konieczność wcześniejszego nabycia wszystkich składników (25 proc.). Stąd też rosnąca popularność tego typu dań w pracy oraz podczas letnich biwaków.

Brak czasu

- Główną trudnością w przygotowywaniu posiłków do pracy jest czas. Prawie połowa badanych wskazuje go bezpośrednio, a pozostali twierdzą, że równie uciążliwe są czynności związane z wcześniejszym kupnem produktów. To oznacza, że w 90 proc. przypadków winny jest brak czasu. W tym kontekście nie dziwi, że prawie 40 proc. osób pracujących deklaruje, że minimum raz w tygodniu spożywa w pracy dania gotowe - mówi dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Producenci dań gotowych sukcesywnie powiększają swoją ofertę. Na rynku można znaleźć nowoczesne warianty np. kaszotta lub risotto marki Łowicz, pozbawione konserwantów i wzmacniaczy smaku. Badania potwierdzają też, że zaletą dań gotowych są także poręczne opakowanie (34 proc.), cena (33 proc.) oraz smak (21 proc.).

- Dania gotowe wydają się być najprostszym rozwiązaniem dla pracownika i dlatego cieszy, że oferta systematycznie rośnie. Co więcej, producenci wprowadzają dania coraz to bardziej bogate w składniki i coraz to bardziej spełniające normy wymagających klientów. Dobrym przykładem jest marka Łowicz, która wprowadziła ostatnio linię Kaszotto i Risotto - posiłków, które można przygotować w zaledwie dwie minuty - mówi Rafał Jędrzejewski, ekspert ds. HR w Executive & Friends.

Odpowiednia dieta to najważniejsze źródło energii w pracy i podczas aktywnego wypoczynku

Dieta bogata w składniki odżywcze ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ogólną kondycję, ale także do podejmowania wyzwań w codziennym życiu.

- Spożywanie posiłków w pracy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala nam utrzymać energię i poziom koncentracji przez 8-9 godzin, które zwykle w pracy spędzamy. Polacy regularnie jedzą posiłki w czasie pracy, najczęściej w porze lunchu czy obiadu między 12 a 13. Niektórzy pracownicy wychodzą z pracy na czas posiłku, ale zdecydowana większość je w pracy przy biurku bądź w miejscu do tego przeznaczonym jak stołówka czy kantyna zapewniona przez pracodawcę. Stąd rosnąca popularność dań gotowych bądź posiłków przygotowywanych w domu. Z tymi drugimi jest jednak taki problem, że ich przygotowanie wymaga czasu i oddzielnych zakupów w tym celu - mówi ekspert Rafał Jędrzejewski.

Podczas urlopu najtrudniej o samodyscyplinę i przykładanie uwagi do jakości spożywanych posiłków. Nie musi być to jednak trudne, gdyż wiele dań gotowych zawiera szereg wartości odżywczych, w tym np. suszone warzywa.

Na co szczególnie zwracać uwagę, jak odnaleźć te najbardziej wartościowe?

- Zawsze zwracajmy uwagę na pierwsze pięć składników, które wymieniane są na opakowaniu. Lista składników powinna być adekwatna do tego, z czego to danie ma się składać - podkreśla dietetyk Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska. Warto pamiętać, że na opakowaniach produktów w pierwszej kolejności są wymienione te składniki, których jest najwięcej. Tych natomiast, których gramaturowo jest najmniej, znajdują się na końcu tej listy. Równie istotne jest również to, by unikać nadmiernego spożywania soli i cukrów.

- - - - -

Badanie pt. "Posiłki Polaków w pracy" zostało przeprowadzone na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w kwietniu 2019 r.

Opr. KM

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »