Inwestowanie w znaczki

Dziś w dniu urodzin pianisty do obiegu trafia prawdziwy rarytas znaczek z podobizną Chopina. To nie pierwsza emisja firmy z wizerunkiem wybitnego kompozytora. Jest wyjątkowa, bo w tym roku świętujemy 200. rocznicę jego urodzin.

Dziś w  dniu  urodzin  pianisty do obiegu trafia prawdziwy rarytas znaczek z podobizną Chopina. To nie pierwsza emisja firmy z wizerunkiem wybitnego kompozytora. Jest wyjątkowa, bo w tym roku świętujemy 200. rocznicę jego urodzin.

Towarzyszyć mu będą koperta i datownik Pierwszego Dnia Obiegu FDC stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.Chopina "rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem obywatela świata", jak mówił o nim wizjoner i poeta Romantyzmu, Cyprian Kamil Norwid, doczekał się wielu emisji, w 1947r. w serii 8-znaczkowej "Kultura polska", według projektu wybitnego grafika tamtych czasów Stefana Żochowskiego, w 1955r.z okazji V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, projektu artysty Kazimierza Podlasieckiego, czy z okazji 150. rocznicy urodzin pianisty, w 3-znaczkowej serii wg projektów artysty Stefana Małeckiego.

Reklama

O aktualnym projekcie opowiada autorka znaczka - Marzanna Dąbrowska:

- Przy realizacji tego projektu moim zamysłem było przedstawienie wybitnego pianisty i kompozytora w sposób dynamiczny, w pełnym głębokich emocji akcie twórczym. Najlepszą inspiracją okazał się jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków Warszawy, Pomnik Chopina stający w Parku Łazienkowskim. Przedstawia on odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. Dużą rolę odegrało oświetlenie rzeźby.

źródło: Poczta Polska

Chopin da zarobić?

Po wielu latach nieobecności, Fryderyk Chopin wrócił również na polskie banknoty. W 200. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski z jego wizerunkiem. Na pierwszej aukcji, cen wywoławcza banknotu o nominale 20 zł została ustalona na 25 zł. Obecnie na aukcjach banknoty te są ferowane po ok 50 złotych.

Banknot "200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina" był czwartym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Wcześniej ukazały się banknoty upamiętniające: papieża Jana Pawła II (emisja w 2006 r., nominał 50 zł), 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (2008 r., nominał 10 zł) oraz 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego (2009 r., nominał 20 zł).

Nowa seria Wielcy Polacy

Zdaniem NBP zakładana jest kontynuacja tego cyklu. Pod uwagę brana jest m.in. 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza lub 100. rocznica uzyskania Nagrody Nobla przez Marię Curie-Skłodowską.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fryderyk Chopin | banknoty | emisja | rocznica | urodziny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »