Produkcja przemysłowa w lipcu rdr rosła w 30 branżach

Produkcja przemysłowa w lipcu 2018 r. rosła w 30 branżach spośród 34 - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Od początku roku utrzymuje się duży wzrost produkcji budowlano-montażowej, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, wykonanej przez przedsiębiorstwa zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

GUS podał, że w stosunku do lipca wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 25,0 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 20,6 proc., wyrobów z metali - o 18,0 proc., urządzeń elektrycznych - o 17,5 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 15,9 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 13,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 12,5 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 11,3 proc.

Reklama

Natomiast spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 4 działach, m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych - o 4,7 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 3,3 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 2,6 proc.

Z kolei w przypadku budownictwa w stosunku do lipca 2017 roku największy wzrost produkcji (21,9 proc.) odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne. Wzrosty odnotowały również przedsiębiorstwa, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (20,6 proc.), oraz jednostki zajmujące się wznoszeniem budynków (14,1 proc.).

Produkcja przemysłowa w lipcu 2018 r. wzrosła o 10,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w lipcu rdr o 9,7 proc., zaś mdm spadku o 5,7 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 7,8 proc., a mdm nie zmieniła się.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w lipcu i czerwcu 2018 r.:

lipiec lipiec czerwiec czerwiec
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 10,3 -5,4 6,8 4,2
górnictwo i wydobywanie 4,4 -3,6 2,5 6,3
przetwórstwo przemysłowe 10,2 -6,0 6,5 4,5
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 15,9 2,1 13,6 -1,9
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 7,7 -4,2 6,9 4,9
PRODUKCJA BUDOWLANA 18,7 -1,5 24,7 20,6

Ceny produkcji w lipcu rdr wzrosły o 3,4 proc. - GUS

Ceny produkcji przemysłowej w lipcu 2018 r. wzrosły rdr o 3,4 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w lipcu wzrosną o 3,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosną o 0,1 proc.

Poniżej tabela ze szczegółami:

lipiec lipiec czerwiec czerwiec
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 3,4 0,1 3,7 0,3
górnictwo i wydobywanie 5,2 -2,8 11,6* 1,3*
przetwórstwo przemysłowe 3,6 0,2 3,7 0,3
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 0,1 0,1 0,0* 0,2
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 1,6 0,1 1,4* 0,4*
PRODUKCJA BUDOWLANA 3,1 0,3 2,8 0,4

* - dane skorygowane

Przemysł kwitnie mimo słabszych nastrojów

W lipcu kontynuowana była bardzo dobra passa polskiego przemysłu i budownictwa, co pozwala przypuszczać, że oczekiwane spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego jeszcze nie nadchodzi.

Według danych GUS, w lipcu produkcja przemysłowa była aż o 10,3 proc. wyższa niż rok wcześniej. To znacznie więcej niż się spodziewano, a jednocześnie był to wynik najlepszy od października ubiegłego roku.

Trwająca od dwóch lat tendencja wzrostowa jest więc utrzymana i wszystko wskazuje na to, że przedłuży się na kolejne miesiące, przesuwając w czasie spodziewane spowolnienie. Jest szansa, że także w trzecim kwartale tempo wzrostu PKB będzie zbliżone do 5 proc. lub tylko nieznacznie osłabnie. Lipcowe dane mocno podbił sięgający aż 15,9 proc. wzrost w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię, gaz i gorącą wodę, ale bardzo dobrą, wynoszącą 10,2 proc. dynamikę zanotowano w przetwórstwie przemysłowym.

Od kilkunastu miesięcy, z małymi przerwami, utrzymuje się bardzo wysoka dynamika produkcji sprzedanej zarówno dóbr zaopatrzeniowych, jak i inwestycyjnych, przy wyraźnie bardziej umiarkowanym tempie wzrostu produkcji dóbr konsumpcyjnych. Silnie rosną także nowe zamówienia, kierowane do przemysłu, choć w tym przypadku zdarzają się wyraźnie słabsze miesiące (duży spadek w marcu obecnego roku, czy w grudniu 2017 r.).

Co ciekawe, lipcowe dane wyraźnie kontrastują z pogarszającymi się ocenami przedsiębiorców. Spadek wskaźnika PMI za lipiec do poziomu najniższego od jedenastu miesięcy, sygnalizował zdecydowane spowolnienie koniunktury w przemyśle. Ankietowani managerowie zwracali uwagę na słabszy wzrost zarówno produkcji, jak i nowych zamówień, narzekając także na rosnące opóźnienia w dostawach i kłopoty kadrowe. Jak się okazuje, te obawy były formułowane nieco na wyrost, choć mogą okazać się uzasadnione w dalszej perspektywie, szczególnie w przypadku pogorszenia się sytuacja w gospodarce europejskiej.

Wyraźnie rozczarowująca była z kolei lipcowa dynamika produkcji budowlano-montażowej, wynosząca jedynie 18,7 proc., znacznie niższa niż oczekiwane około 20 proc. i wyraźnie gorsza niż w poprzednich miesiącach. To prawdopodobnie efekt połączenia okresu urlopowego z niedoborami rąk do pracy, szczególnie mocno odczuwanymi w sektorze budowlanym.

Roman Przasnyski

Główny Analityk GERDA BROKER

Według Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Pekao SA "wzrost dynamiki produkcji przemysłu w lipcu związany jest w dużej mierze z poprawą efektów kalendarzowych - wpływ liczby dni roboczych w ujęciu r/r był w lipcu pozytywny (jeden dzień więcej niż przed rokiem) wobec neutralnego w czerwcu".

"Jednocześnie jednak wysoki poziom dynamiki w ujęciu odsezonowanym sugeruje utrzymywanie się solidnego momentum krajowego przemysłu. W średnim terminie wzrost produkcji przemysłowej będzie najprawdopodobniej stopniowo spowalniać wraz z wyhamowywaniem wzrostu popytu zagranicznego (m.in. słabnąca koniunktura w Niemczech), natomiast proces ten będzie najpewniej łagodzony przez odradzający się krajowy popyt inwestycyjny" - czytamy w komentarzu analityków Pekao SA, podpisanym przez Piotra Piękosia.

Analitycy dodali, że w lipcu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 18,7 proc. r/r po wzroście o 24,7 proc. r/r w czerwcu (sezonowo oczyszczona wzrosła o 16,6 proc. r/r wobec 23,9 proc. r/r w poprzednim miesiącu). Mocną zwyżkę zanotowała dynamika produkcji w kategorii "roboty budowlane specjalistyczne" (21,9 proc. r/r z 10,4 proc. r/r w czerwcu), natomiast wyraźnie wolniejszy wzrost niż przed miesiącem zarejestrowano w kategoriach "budynki" oraz "obiekty inżynierii lądowej i wodnej", co było w dużej mierze efektem mocnych wzrostów odnotowanych na zeszłorocznej bazie odniesienia.

Jak czytamy w komentarzu, ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły w lipcu o 3,4 proc. r/r po wzroście o 3,7 proc. r/r w czerwcu. Ceny w przetwórstwie przemysłowym zwiększyły się o 3,6 proc. r/r, a ceny w górnictwie i wydobywaniu o 5,2 proc. r/r, wobec wzrostów odpowiednio o 3,7 proc. r/r i 11,6 proc. r/r miesiąc wcześniej.

Ich zdaniem lipiec przyniósł zahamowanie dynamicznych wzrostów cen producentów z ostatnich miesięcy. Impulsem do spadku inflacji PPI była wyraźnie niższa niż w czerwcu dynamika wzrostu cen głównych surowców, a efekt ten nie był rekompensowany przez kurs USD-PLN, który był na zbliżonym poziomie jak w lipcu 2017 r.

Według analityków poniedziałkowe dane GUS nie mają istotnego wpływu na perspektywy polityki pieniężnej. "Biorąc pod uwagę utrzymujące się mocno +gołębie+ nastawienie większości członków RPP, wspierane przez cały czas umiarkowany poziom inflacji konsumenckiej, a zwłaszcza inflacji bazowej, należy oczekiwać długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza.

W scenariuszu bazowym spodziewamy się, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie pod koniec przyszłego roku (stopa referencyjna na poziomie 1,75 proc. na koniec 2019 r.) w warunkach coraz wyraźniejszego przełożenia wysokiej dynamiki wynagrodzeń i dodatniej luki popytowej na wzrost inflacji bazowej" - napisali.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »