Szmit, MIiB: W najbliższych miesiącach możliwe działania ws. ugód z firmami drogowymi

- W ciągu najbliższych miesięcy możliwe są konkretne działania ws. ugód z firmami drogowymi, które w poprzednich latach zgłosiły roszczenia do GDDKiA w związku z realizowanymi kontraktami - poinformował Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

- GDDKiA podzieliła roszczenia wykonawców na trzy kategorie. Roszczenia niewątpliwe, czyli kwoty, które są bezsprzecznie należne wykonawcom i są na to odpowiednie dokumenty, a poprzednie kierownictwo GDDKiA z jakichś powodów nie podpisywała tych ugód. Druga kategoria to roszczenia wątpliwe, a trzecia to takie roszczenia, które jednoznacznie się nie należą i nie ma co to tego wątpliwości. Obecnie to badamy i chcemy doprowadzić do ugód, gdyż sytuacja wielu firm jest trudna - powiedział Szmit.

- Myślę, że w ciągu najbliższych miesięcy będą możliwe konkretne działania ws. ugód z firmami - dodał.

Reklama

Wcześniej wiceminister informował, że jednym z zagrożeń dla Programu Budowy Dróg Krajowych są roszczenia wykonawców, których jest około 5 tys. na łączną kwotę około 10 mld zł.

Jedną z firm, która ma istotne roszczenia wobec GDDKiA jest Polimex-Mostostal. Według ostatnich informacji łączna wartość roszczeń Polimeksu-Mostostalu to około 820 mln zł. Roszczenia dotyczą kontraktów na budowę autostrady A1 na odcinku Stryków - Tuszyn, autostrady A4 na odcinku Rzeszów - Jarosław oraz drogi ekspresowej S-69 na odcinku Bielsko-Biała - Żywiec.

Wiceminister zapytany o kwestię Polimeksu powiedział: - Polimex-Mostostal jest dużą firmą, która realizuje dwa ogromne projekty energetyczne - sytuacja tej spółki jest taka, że dziś ona normalnie funkcjonuje, realizuje zadania. Trzeba podejść racjonalnie do kwestii roszczeń, zobowiązania między GDDKiA a Polimexem są wielosetmilionowe i trzeba znaleźć mądre rozwiązanie, które pozwoli na zdjęcie ze spółki tego bagażu.

Sprawdź bieżące notowania Polimeksu-Mostostalu na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GDDKiA | roszczenia | działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »