W 2017 roku pojawią się poważne problemy ze strony dochodowej budżetu państwa

W 2017 roku budżet państwa może mieć poważne kłopoty z utrzymaniem deficytu na zaplanowanym poziomie. Powodem są przede wszystkim koszty związane z wypłatą świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 plus”. W przyszłym roku na ten cel przeznaczone zostanie 23 mld złotych, czyli blisko 8 proc. łącznych dochodów budżetu. Za rok pojawią się także kłopoty po stronie przychodowej. Zabraknie jednorazowych zastrzyków w postaci wpływów z aukcji częstotliwości LTE czy wypłaty wysokiego zysku z NBP.
– W kontekście budżetu na 2017 rok pojawia się dużo znaków zapytania. Mamy tutaj splot negatywnych czynników. Z jednej strony po stronie dochodowej, a z drugiej strony po stronie całorocznych kosztów programu „Rodzina 500 plus” – mówi Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Polbank.
Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyszłoroczne wydatki na realizację tego programu wyniosą ok. 23 mld złotych. W tym roku, kiedy świadczenia będą wypłacane od 1 kwietnia, koszty szacowane są na 17,2 mld złotych.
Najlepsze tematy