Jak przekazać majątek bliskim i znajomym, bez podatku

Przepisy zwalniają całkowicie (czyli bez względu na to, co i o jakiej wartości nabyto) od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Zwolnienie takie przysługuje pod warunkiem, że osoby te zgłoszą otrzymanie darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Na złożenie oświadczenia będziemy mieli sześć miesięcy od dnia spełnienia świadczenia, czyli przekazania przedmiotu darowizny.

Złożenie takiego zawiadomienia (druk SD-Z2) jest warunkiem zwolnienia obdarowanego. Jeśli nie zostanie ono złożone lub złożone zostanie po terminie, podatek trzeba płacić na obowiązujących pierwszą grupę podatkową zasadach. Oświadczenia takiego nie trzeba składać, gdy nabycie nastąpi na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub gdy wartość nabytego majątku nie przekracza 9637 zł. Jeżeli zatem zawieramy umowę darowizny przed notariuszem, zawiadomienia nie składamy.

Reklama

Dalsza rodzina podatku może uniknąć pod warunkiem, że pilnuje się, by podarowane kwoty nie przekroczyły kwot wolnych od podatku. Kwoty te są różne dla poszczególnych grup podatkowych. Co ważne, limity zwolnienia liczone są w okresach pięcioletnich. Aby zobaczyć, jak ta zasada funkcjonuje, posłużmy się prostym przykładem.

Krystyna Górczak - więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.09.2009 (180) - str. B4-B5

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny? Zamów pełne wydanie Gazety Prawnej w internecie.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: majątek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »