Instalacje w domu (cz. 3): Ogrzewanie kominkowe
Kominki stają się ponownie pożądanym elementem wyposażenia domu. Trzaskający za szklanymi drzwiczkami płomień stwarza niepowtarzalną i docenianą przez wszystkich atmosferę.
Oprócz funkcji czysto estetycznych, kominki pełnią również funkcje użytkowe - ogrzewają dom.
Ogrzewanie za pomocą kominka można zrealizować w trojaki sposób. Wybór zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu ogrzewanie całego domu będzie oparte na energii uzyskanej z kominka.
Pierwszy ze sposobów polega na ogrzewaniu bezpośrednim. Jest to system najprostszy, znany od wieków i zdecydowanie najtańszy w budowie. Otwarte palenisko ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Jego podstawową wadą jest możliwość ogrzania tylko jednego pomieszczenia.
Drugim sposobem jest ogrzewanie powietrzne - "żeliwny komin" ogrzewa powietrze, które systemem przewodów rozprowadzane jest najczęściej do wyżej położonych pomieszczeń. Jest to tani sposób wspomożenia tradycyjnego c.o., wymaga jednak odpowiedniego zaprojektowania instalacji i wykonania jej w czasie budowy domu.
Trzeci sposób to kominek z płaszczem wodnym jako integralna część instalacji c.o. Woda płynąca w przewodach c.o. jest dodatkowo ogrzewana w dwupłaszczowej obudowie wkładu kominowego. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędności w kosztach ogrzewania gazowego.
Należy pamiętać, że kominek potrzebuje dopływu świeżego powietrza. Najczęściej realizuje się odpowiedni nawiew przewodem pod posadzką.
Warto mieć na uwadze, że kominek może stać się niebezpiecznym urządzeniem wolno stojącym zwłaszcza dla małych dzieci, które należy szczególnie chronić przed kontaktem z jego rozgrzanymi elementami. Posadzka w odległości 1 m od paleniska powinna być wykonana z materiałów niepalnych.