1400 osób do zwolnienia. Bo Jastrząb nie schodzi...

Sikorsky - amerykański producent helikopterów Black Hawk mający zakład także w Polsce - musi zwolnić 1400 osób. Spadły zamówienia. Maszyny sprzedaje w 40 krajach.

W najbliższych 12 miesiącach firma zwolni aż 1400 pracowników, czyli 9,2 proc. wszystkich zatrudnionych. Firma taki ruch tłumaczy spadkiem cen ropy, mniejszym jego wydobyciem i zniżką zainteresowania zakupem helikopterów do przewozu pracowników na pola wydobywcze ropy. Ważne też są spadki zamówień maszyn bojowych. Zwolnienia mają dotknąć fabryk w USA i Polsce (Mielec). Nie będzie zwolnień w Turcji i Chinach.

Sikorsky to spółka firmy United Technologies. W sumie zatrudnia 15 200 osób. W Polsce zwolni 510 pracowników.

Podał to w agencjach AP i Reuters rzecznik spółki Paul Jackson informując, że niektóre oddziały Sikorsky wydzieli do osobnych spółek.

Reklama

Przychody w ub. roku spadły o 19 proc. do 7,5 mld dolarów.

Krzysztof Mrówka

Sikorsky - amerykańska firma produkująca śmigłowce i samoloty (teraz tylko śmigłowce), główny konkurent w tej branży dla firmy Bell. Założona w 1923 r. (pierwsza firma produkująca helikoptery na świecie) przez rosyjskiego inżyniera Igora Sikorskiego w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektował on w 1942 r. pierwszy w pełni funkcjonalny śmigłowiec jednorotorowy. Firma w 1943 r. stała się częścią "United Aircraft", teraz "United Technologies Corporation". Zaopatruje ona przede wszystkim marynarkę wojenną, armię, oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych w Marine One - helikopter będący odpowiednikiem Air Force One. Oferta uwzględnia również odbiorców prywatnych, ale stanowi ona mniejszy procent produkcji, niż dostawy dla rządu USA i innych krajów. 16 marca 2007 roku UTH [United Technologies Holdings], spółka United Technologies Corporation (UTC), wykupiła 100 proc. udziałów w PZL Mielec od Agencji Rozwoju Przemysłu.

21.4.2015: Oświadczenie Konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec ws. decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej dot. przetargu na śmigłowce

Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu zabiegały w polskim Ministerstwie Obrony Narodowej o uzyskanie statusu preferowanego dostawcy kompleksowego programu wielozadaniowego śmigłowca zbudowanego wokół platformy S-70iTM BLACK HAWK i S-70BTM SEAHAWK.

Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec jest niezwykle zawiedzione, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie wybrało naszej oferty. Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec są wciąż gotowe dostarczać atrakcyjne cenowo i niezawodne śmigłowce wielozadaniowe, które mogą spełnić pilne i istotne wymogi w zakresie bezpieczeństwa Polski. Przedstawiona oferta firmy Sikorsky zapewniłaby interoperacyjność z armią Stanów Zjednoczonych i siłami NATO, dostarczając 70 śmigłowców zgodnie z założonym budżetem i zapewniałaby maksymalny udział polskiego przemysłu, przy jednoczesnym pogłębieniu naszego zaangażowania w działalność naszych zakładów już funkcjonujących w Polsce. Oferta offsetowa Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec, w wysokości 3,3 mld USD, opierała się na istniejącej polskiej bazie przemysłu lotniczego rozbudowując ją o nowe możliwości dla branży obronnej i lotniczej w zakresie produkcji, montażu, integracji oraz potencjału wsparcia w zakresie obsługi, napraw i remontów.

Nasz niezawodny program oferował przyspieszoną dostawę nowoczesnego, sprawdzonego w boju śmigłowca S-70iTM BLACK HAWK, produkowanego w zakładach PZL Mielec od 2010 roku - oraz pochodnego S-70BTM SEAHAWK®, uznawanego za najlepszy na świecie śmigłowiec do zwalczania okrętów podwodnych. W przypadku sfinalizowania ostatecznej konfiguracji statku powietrznego, firma Sikorsky byłaby w stanie dostarczyć śmigłowiec BLACK HAWK z zakładów PZL Mielec już w ciągu 12 miesięcy od podpisania kontraktu.

Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec są wciąż gotowe dotrzymać swoich wyraźnych zobowiązań wobec Ministerstwa Obrony Narodowej, rządu polskiego, polskiego przemysłu zbrojeniowego i polskich obywateli.

Janusz Zakręcki, prezes, dyrektor naczelny PZL Mielec stwierdził: - W ramach oferty Sikorsky/PZL Mielec zaproponowaliśmy znaczącą wartość poprzez dostarczenie przystępnego cenowo, sprawdzonego w boju, wyprodukowanego w Polsce, legendarnego śmigłowca HAWK, dostępnego w kilka miesięcy od podpisania kontraktu. Znaczne uprzemysłowienie, stała obecność zakładów i zaangażowanie polskiego przemysłu zbrojeniowego może zapewnić krajowe wsparcie w zakresie obsługi, napraw i remontów przez cały okres realizacji programu. Ponad 2100 naszych pracowników w zakładach PZL Mielec i sieć naszych polskich dostawców jest gotowych do spełnienia potrzeb programu modernizacji. Zachęcamy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej do ponownej analizy swojej decyzji.

Konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwolniony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »