Kraków: Huta ArcelorMittal Poland tymczasowo wstrzymuje pracę części surowcowej

ArcelorMittal Poland ogłosił w poniedziałek, że planuje tymczasowo wstrzymać pracę części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Jak zapowiedział prezes spółki Geert Verbeeck, zamknięcie nastąpi we wrześniu i potrwa "miesiące lub kwartały".

Prezes poinformował podczas briefingu prasowego, że spółka nie zamierza zwalniać około 1,2 tys. pracowników zatrudnionych w części surowcowej - zostaną oni przesunięci do części przetwórczej, czyli walcowni, innych zakładów ArcelorMittal Poland lub do prac, które obecnie wykonują firmy zewnętrzne. Część pracowników otrzyma obniżone wynagrodzenie - tzw. postojowe.

Według prezesa, decyzja o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie wynika z jednej strony ze spadającego popytu na stal na światowych rynkach, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Z drugiej strony - mówił Verbeeck - krakowska huta utraciła konkurencyjność w związku z rosnącym importem stali spoza Unii Europejskiej, rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz cenami energii elektrycznej.

Reklama

- To bardzo trudna decyzja, ale potrzebna - wynika z kilku powodów, zarówno sytuacji na światowym i europejskim rynku stali, jak i naszych kosztów produkcji (...). Zdajemy sobie sprawę, że wpływa ona na pracowników i lokalne społeczności, dlatego deklarujemy współpracę do wypracowania rozwiązań na czas postoju części surowcowej - zaznaczył Verbeeck.

Przedstawiciel huty pytany o to, jak długo potrwa przestój, ocenił, że będzie to zależało od rozwoju sytuacji na rynku, w szczególności kwestii cen emisji dwutlenku węgla i nadwyżki mocy produkcyjnych w europejskich hutach, spowodowanych importem tańszych wyrobów ze wschodu.

- Jeśli to nie zostanie rozwiązane, to produkcja w części surowcowej będzie nieopłacalna - zaznaczył prezes ArcelorMittal Poland i dodał, że jej zatrzymanie to "nie kwestia dni i tygodni, ale miesięcy i kwartałów".

Według zapowiedzi, kwestie związane z tzw. przestojowym są uregulowane porozumieniem podpisanym przez zarząd huty ze związkami zawodowymi. - Nie przewidujemy zwolnień, bo to czasowe wstrzymanie pracy części surowcowej - podkreślił prezes.

Przedstawił też postulaty dotyczące ochrony unijnego rynku stali przed napływem tanich wyrobów ze wschodu. Według niego europejskie hutnictwo staje się niekonkurencyjne, bowiem ponosi dodatkowe opłaty związane z opłatami emisyjnymi, których nie mają producenci z innych części świata.

Import wyrobów gorącowalcowanych ze wschodu do Polski w zeszłym roku - mówił Verbeeck - zwiększył się o 500 tysięcy ton. Równocześnie ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły o 230 proc.

- Jesteśmy producentem stali i chcemy móc ją nadal wytwarzać również tu, w Krakowie. Mamy nadzieję, że warunki rynkowe się poprawią, a równe zasady konkurencyjności zostaną przywrócone, bo wtedy będziemy mogli wznowić pracę naszych instalacji - podkreślił prezes.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ok. 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ok. 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.

Od 2004 r., kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji 6 mld zł, z czego połowa przypadła na hutę w Krakowie.

W 2017 roku spółka zakończyła projekty w części surowcowej krakowskiej huty o łącznej wartości 200 mln zł. Najważniejszą z nich był remont jedynego wielkiego pieca.

----------

JSW nie przewiduje znaczących zmian wielkości dostaw węgla koksowego do ArcelorMittal

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) nie przewiduje znaczących zmian poziomu dostaw węgla koksowego do ArcelorMittal - podała w poniedziałek JSW, komentując decyzję hutniczego koncernu o czasowym wstrzymaniu pracy części surowcowej w krakowskiej hucie tej firmy.

ArcelorMittal Poland należy do głównych partnerów gospodarczych JSW. W poniedziałek hutniczy koncern ogłosił, że planuje tymczasowo wstrzymać pracę części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Jak zapowiedział prezes spółki Geert Verbeeck, zamknięcie nastąpi we wrześniu i potrwa "miesiące lub kwartały".

"Grupa JSW ma wieloletnie kontrakty handlowe na dostawy węgla koksowego i koksu do zakładów ArcelorMittal. Kontrakty są realizowane, a ArcelorMittal nie wystąpił o ich renegocjacje" - poinformowała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, w odpowiedzi na pytania PAP dotyczące potencjalnego wpływu decyzji hutniczego koncernu na sytuację JSW.

Przedstawiciele jastrzębskiej spółki wskazują, iż ArcelorMittal od dłuższego czasu komunikował zagrożenie ograniczenia produkcji stali z powodu rosnących kosztów praw do emisji CO2 oraz cen energii. "Powyższe decyzje i uregulowania są niezależne od grupy JSW" - wskazała rzeczniczka.

Odnosząc się do szacowanego wpływu decyzji ArcelorMittal na sprzedaż węgla JSW przypomina, że zapotrzebowanie na węgiel koksowy jest pochodną produkcji koksu.

"Komunikat ArcelorMittal dotyczy czasowego wyłączenia wielkiego pieca, co nie oznacza wstrzymania pracy koksowni, która może dostarczać koks do innych hut Grupy ArcelorMittal. W związku z powyższym JSW nie przewiduje znaczących zmian poziomu dostaw węgla koksowego do ArcelorMittal" - podała Jabłońska-Bajer.

Dostawy koksu do ArcelorMittal stanowią niewielki procent sprzedaży spółki JSW Koks. "Po zamknięciu wielkiego pieca, koksownia w Krakowie może funkcjonować jako koksownia niezależna, podobnie jak koksownia w Zdzieszowicach dostarczając koks do hut Grupy ArcelorMittal" - wyjaśniają przedstawiciele JSW.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kraków | ArcelorMittal | hutnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »