Ciężki miesiąc dla klientów funduszy
To był ciężki miesiąc dla posiadaczy jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych. W czerwcu rynki akcji od Chin, przez Europę, na Ameryce Południowej kończąc, notowały spadki.
Indeks MSCI World mierzący koniunkturę na podstawie kilkudziesięciu największych giełd świata spadł o -0,7 proc. Największym zmartwieniem inwestorów jest możliwa eskalacja tzw. wojny handlowej. Do tego dochodzi odpływ kapitału z rynków wschodzących spowodowany m.in. rosnącym ryzykiem politycznym i umacniającym się dolarem.
Jednym z nielicznych "zielonych" wyjątków na globalnej mapie giełd były duże spółki i sektor technologiczny w Stanach Zjednoczonych. Oprócz solidnych fundamentów amerykańskiej gospodarki, stoi za tym wiara inwestorów w innowacyjność spółek, takich jak Apple czy Alphabet. To między innymi one są magnesem na kapitał gromadzony zarówno w pasywnych ETF-ach, jak i funduszach zarządzanych aktywnie.
Problemy innych rynków w czerwcu sprawiły, że fundusze akcji amerykańskich znalazły się na szczycie zestawienia stóp zwrotu ze skromnym średnim wynikiem (+0,7 proc.). Najlepiej wypadły fundusze Esaliens Okazji Rynkowych (+7,1 proc.) oraz Esaliens Amerykańskich Spółek Wzrostowych (+2,1 proc.).
Kolejne miejsca w zestawieniu średnich stóp zwrotu zajęły fundusze inwestujące na polskim rynku długu. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych nieco spadły w czerwcu (co oznacza wzrost cen). Z fundamentalnego punktu widzenia polska gospodarka, a więc i rynek długu, wyglądają obiecująco - solidny wzrost gospodarczy, utrzymujące się niskie, przynajmniej do następnego roku, stopy procentowe - jednak głównym czynnikiem, który może mu ciążyć, są przepływy globalnego kapitału.
Ten kieruje się z gospodarek wschodzących (w tym Polski) do rozwiniętych (przede wszystkim Stanów Zjednoczonych). Na razie jednak fundusze z ekspozycją na polski dług są jednymi z najlepiej radzących sobie w tym roku, biorąc pod uwagę średni wynik od początku roku dla poszczególnych grup. W czerwcu najlepiej wypadły ALFA SFIO (+0,7 proc.), Ipopema Dłużny (+0,5 proc.) i Skarbiec Obligacja (+0,5 proc.).
Pozostałe grupy znalazły się w czerwcu pod kreską. Najmocniej - fundusze akcji rynków wschodzących. Kolejny miesiąc z rzędu czerwoną latarnią są walory tureckie (fundusze akcji tureckich straciły średnio -6,5 proc.). W czerwcu Turcy wybierali prezydenta i niespodzianek nie było - najwyższy urząd w państwie ponownie objął Recep Tayyip Erdogan, na którego oddano 52,5 proc. głosów. Rzetelność przeprowadzenia wyborów poddawana jest pod wątpliwość - Erdogan świętował zwycięstwo jeszcze przed podaniem oficjalnych wyników. Nowy, stary prezydent rozpoczyna 5-letnią kadencję z szerszymi uprawnieniami, które zyskał w wyniku zeszłorocznego referendum. W świetle słabnącej w oczach liry i giełdy tureckiej oraz chęci ingerowania Erdogana w działania niezależnego banku centralnego trudno oszacować co będzie dalej. Niepewność z kolei nie służy spokojnym wzrostom szerokiego rynku.
Również pozostałe fundusze akcji globalnych rynków wschodzących (-3,3 proc.) nie rozpieszczały inwestorów w czerwcu. Powodów należy szukać we wciąż umacniającym się dolarze, który sprawia, że dług w tej walucie staje się trudniejszy do spłacenia, a tego najwięcej mają właśnie kraje rozwijające się. Na niekorzyść działa również niestabilna sytuacja polityczna w dużej gospodarce brazylijskiej (w czerwcu indeks akcji Bovespa spadł o -5,2 proc.), argentyńskiej, wspomnianej tureckiej, i oczywiście chińskiej, której rząd zaangażował się w wojnę handlową z najpotężniejszym krajem świata - USA.
Mając to na uwadze, słaby czerwiec na polskim rynku akcji nie dziwi. Traciły blue chipy - najbardziej zależne od przepływów globalnego kapitału oraz spółki małe i średnie, które tkwią w marazmie już od przeszło roku. W związku z tym fundusze akcji polskich uniwersalnych straciły średnio -3,0 proc., a fundusze akcji polskich małych i średnich spółek -4,3 proc. Jedynymi funduszami ze wspomnianych grup z dodatnią stopą zwrotu w czerwcu były Investor Akcji (+1,5 proc.) oraz Investor Top 25 Małych Spółek (+1,2 proc.).
Zespół Analiz Online