Pekao zbada ryzyko zachorowalności na raka

Bank Pekao zaproponuje swoim pracownikom badania genetyczne, które pozwolą ocenić czy dana osoba znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka. To jednak tylko pierwszy krok, bowiem bank ma ambitne plany, by innowacyjną metodę zaoferować swoim klientom.

W Davos podczas 39. Światowego Forum Ekonomicznego Bank Pekao i Warsaw Genomics - spółka biotechnologiczna Uniwersytetu Warszawskiego, realizująca innowacyjne badania genetyczne m.in. oceniające ryzyko zachorowania na raka - podpisali porozumienie o współpracy strategicznej. To nowatorska metoda badań jest nie tylko znacznie szybsza od obecnie stosowanych, ale również tańsza. Dzięki temu - liczba osób, które będą mogły skorzystać z badania może się istotnie zwiększyć. A gdzie tu rola banku?

- Problemem cywilizacyjnym XXI wieku jest wysokie ryzyko zachorowalności na nowotwory. Patrząc na statystyki: 30 proc. społeczeństwa najprawdopodobniej jest w grupie ryzyka, a ok 5 proc. z nich na pewno na raka zachoruje, co jest związane z ich uwarunkowaniami genetycznymi. Chcemy pomóc wykrywać te przypadki, by odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Dlatego, patrząc na raka jak na wyzwanie cywilizacyjne naszych czasów, Pekao jako firma odpowiedzialna społecznie, postanowiło się w akcję włączyć - mówi Interii Tomasz Styczyński, wiceprezes Pekao.

Reklama

Bank tym samym będzie realizować działania zmierzające do zwiększenia świadomości Polaków na temat profilaktyki nowotworowej, a w konsekwencji do zwiększenia wykrywalności nowotworów oraz poprawy skuteczności leczenia tej choroby.

- Przede wszystkim patrzymy na to, że możemy wypracować dodatkową wartość dla naszych klientów i pracowników. To spowoduje, że będziemy nie tylko bankiem, który dostarcza rozwiązania finansowe, ale również coś dodatkowego co nas wyróżni na rynku - tłumaczy Styczyński i dodaje, że to wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu. - Prowadzimy poza naszą podstawową działalnością szereg aktywności pozafinansowych. Propagujemy zdrowy styl życia, chcemy być bankiem proekologicznym. To niezmierne istotne z naszej perspektywy - wyjaśnia.

Warsaw Genomics wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego. Zespołem kierują onkogenetyk - prof. Krystian Jażdżewski oraz dr hab. Anna Wójcicka.

Szacuje się, że co trzecia osoba w Polsce zachoruje na raka, w tym prawie 2 mln osób, które urodziły się z chorobotwórczą wadą w genie. - Misją Warsaw Genomics jest znalezienie wszystkich osób szczególnie zagrożonych i uratowanie ich od przedwczesnej śmierci - mówi prof. Jażdżewski. Dziś w Polsce wykrywalność raka na wczesnym etapie jest bardzo niska, co przekłada się również na niższą niż w Europie Zachodniej skuteczność leczenia onkologicznego. Pekao wspólnie z Warsaw Genomics chce to zmienić. Obydwie firmy są zainteresowane podjęciem wspólnych przedsięwzięć mających na celu objęcie badaniami jak największej populacji dorosłych Polaków. - Chcemy przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki unikatowej, niespotykanie szybkiej i taniej metodologii wypracowanej w Warsaw Genomics. Na każde 100 przebadanych osób, ratujemy życie 5. Mamy nadzieję, że partnerstwo z Pekao umożliwi nam dotarcie do wszystkich potrzebujących - dodaje prof. Jażdżewski.

Pierwszymi klientami - jak tłumaczy Interii wiceprezes Pekao - będą pracownicy banku. - Dajemy każdemu z nich możliwość przeprowadzenia takiego badania. Już dzisiaj mogę powiedzieć, że zainteresowanie tym programem jest bardzo duże. Jest to oczywiście dobrowolne. Z mojej perspektywy zdecydowanie lepiej wiedzieć, czy jesteśmy w grupie ryzyka czy nie. Ja na pewno takie badanie przeprowadzę - mówi Styczyński.

Niewykluczone, że po wewnętrznych testach - Pekao z ofertą badań genetycznych wyjdzie do swoich klientów. Na początek krajowych. - Model współpracy będzie się dopiero kształtować. Myślimy o klientach banku, żeby im również dać taką możliwość. Niewykluczone, że z czasem również zagranicznym. Na początek stawiamy na polski rynek. Sprawdzimy w praktyce jak to wygląda. Jeśli się sprawdzi - wyjdziemy na rynek międzynarodowy - zapowiada Styczyński.

Z Davos Bartosz Bednarz

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »