Rosyjski Acron Group chce przejąć Azoty Tarnów

- Wyższa cena w wezwaniu na Tarnów byłaby nieuzasadniona - ocenił na spotkaniu z dziennikarzami Władimir Kantor, wiceprezes rosyjskiej grupy Acron. Dodał, że Acron zakłada rozwój obecnych zakładów produkcyjnych ZA Tarnów i nie ma też planów wycofania spółki z giełdy.

Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding wezwała do sprzedaży 41.550.037 akcji ZA Tarnów, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję . W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na WZ - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK. Zdaniem ministra Skarbu Państwa Mikołaja Budzanowskiego jest za wcześnie, aby oceniać szanse powodzenia wezwania.

Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski, zapytany przez dziennikarzy o szanse powodzenia wezwania odpowiedział: "jest za wcześnie, aby to komentować".

Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 6 czerwca i potrwają do 22 czerwca.

Reklama

Wzywający zamierza nabyć akcje tylko wtedy, jeśli po zakończeniu wezwania zapisy obejmą co najmniej 31.291.567 akcji spółki, co razem z 766.156 akcjami posiadanymi na dzień ogłoszenia wezwania przez Agroberry Ventures Limited odpowiadać będzie 50 proc.+1 głosów na Walnym Zgromadzeniu spółki, i jeśli jednocześnie struktura zapisów dokonanych w trakcie wezwania będzie taka, że po dokonaniu rozliczenia wezwania nie będą miały zastosowania ograniczenia w wykonywaniu prawa głosów na Walnym Zgromadzeniu spółki, o których mowa w statucie spółki.

"Wzywający może odstąpić od powyższego wymogu osiągnięcia minimalnej liczby akcji objętych zapisami i może nabyć akcje, nawet jeśli w momencie upłynięcia czasu trwania wezwania powyższy warunek dotyczący osiągnięcia określonej liczby akcji uprawniających do wykonywania określonej liczby głosów na walnym zgromadzeniu nie zostanie spełniony" - napisano.

Przejąc przyczółek

W wezwaniu napisano, że grupa Acron postrzega Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach jako potencjalnie istotny składnik aktywów produkcyjnych grupy Acron na terenie Unii Europejskiej.

"Wraz z przejęciem Azotów Tarnów, Grupa Acron będzie dążyć do osiągnięcia synergii w zakresie dostępu do baz surowcowych (amoniak, fosfor i ewentualnie potas), infrastruktury, logistyki, jak również do rynków zbytu. Ponadto, Grupa Acron planuje rozwijać współpracę w sektorze kaprolaktamu, poprzez zapewnienie możliwości rozwoju technologii produkcji tego wyrobu, jak również poprzez stworzenie synergii na rynku chińskim, gdzie Acron jest głównym rosyjskim inwestorem, wspierając marketing biznesowy i produktowy" - napisano w wezwaniu.

"Grupa Acron zamierza zapewnić Azotom Tarnów dalszy rozwój, poprzez dostęp do kapitału inwestycyjnego, nowych rynków zbytu, a także poprzez stanie się istotną częścią międzynarodowego holdingu" - dodano.

Grupa Acron

To międzynarodowy producent nawozów mineralnych i innych produktów chemicznych. Grupa rozpoczęła swoją działalność na rynku rosyjskim w 1961 r. i została sprywatyzowana na początku lat dziewięćdziesiątych. W 2005 r. rozpoczęła ekspansję na rynku chińskim. Obecnie Acron jest największym rosyjskim prywatnym inwestorem w Chinach.

Od 2008 roku, grupa obecna jest w Estonii, gdzie posiada obiekty portowe oraz logistyczne. Także od 2008 roku Acron rozwija własną bazę surowcową potasu w Kanadzie, gdzie współpracuje również, na podstawie umowy joint venture, z koncernem Rio Tinto w zakresie eksploracji złóż potasu i budowy kopalń.

Grupa Acron notowana jest na London Stock Exchange i MICEX-RTS w Moskwie, a jej kapitalizacja wynosi ok. 2 mld USD. Grupa Acron, poprzez spółki holdingowe, kontrolowana jest przez Viatcheslava Kantora. W 2011 Grupa wypracowała 2,2 mld USD przychodów, 706 mln USD EBITA oraz 692 mln USD zysku netto. W ubiegłym roku produkcja Grupy osiągnęła 5,8 mln ton.

_ _ _ _ _

Niesatysfakcjonująca cena

Aviva PTE cenę zaproponowaną przez Acron w wezwaniu na ZA Tarnów uważa za wyjątkowo niesatysfakcjonującą - poinformował w komunikacie Paweł Klimkowski, członek zarządu Aviva PTE.

"Aviva PTE uważa, że Azoty to najlepsza spółka chemiczna w Polsce, z ogromnym potencjałem i zmotywowanym zarządem. Z tego względu uważamy cenę zaproponowaną przez Acron za wyjątkowo niesatysfakcjonującą" - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Klimkowski, członek zarządu Aviva PTE. Według ostatnich informacji Aviva OFE ma około 9,5 proc. akcji ZA Tarnów.

Przedstawicele ING OFE, które ma około 13 proc. akcji spółki, odmówili komentarza w tej sprawie.

OPINIA

Wiele przesłanek wskazuje na to, że rozmowy rzeczywiście trwają. Wyceny polskich spółek nawozowych są stosunkowo niskie, a Skarb Państwa publicznie zapowiedział, że czeka na wezwania na akcje spółek chemicznych do jesieni bieżącego roku.

W ubiegły czwartek Akron poinformował o otrzymaniu od konsorcjum bankowego kredytu w wysokości 300 mln USD. Nie zostało sprecyzowane, na co mają posłużyć pozyskane środki.

DM Trigon Michał Buczyński

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wezwania | ceny | Acron | Tarnów | Kantor | wyższe ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »