Czarny Piątek: Telewizory okazyjnie za 304 złote!

Czarny Piątek zaczął się jak w poprzednich latach już w czwartkowe Święto Dziękczynienia (dla wielu Amerykanów najważniejsze święto w roku). Ludzie w sile ok. 33 mln ruszyli na wielkie zakupy - dla sporej grupy obywateli USA piątek także jest wolnym dniem...

Wielkie sieci handlowe już się nie krępują i otwarły swe placówki w świąteczny dzień (np. Kmart o 6 rano). W oczekiwaniu na promocje klienci stali pod sklepami od 4 rano. W planie jak zwykle tablety i wielkie telewizory, już w technologii Ultra HD. Na tych dwóch artykułach oszczędność wyniosła 200 dolarów. Wal-Mart i Best Buy otworzyły swoje placówki o godz. 18. Sieci Macy's, Target, Kohl's, J.C. Penney oraz Sears dostępne były wczoraj od godz. 20 (rok temu o 21). Handel się spieszy - Czarny Piątek rok temu był tydzień wcześniej.

Reklama

W tym roku oczekuje się w USA 97 mln kupujących w czasie weekendu zaczynającego się w Święto Dziękczynienia.

Od tego dnia do Bożego Narodzenia sieci handlowego zarabiają 20-40 proc. rocznych zysków. Sprzedaż rok do roku ma się w 2013 r. zwiększyć o 3,9 proc. (w 2012 r. zwyżkowała o 3,5 r/r). Nie można się dziwić - promocje w Wal-Mart pozwalają kupić duży telewizor za 99 dol. (304 złote) i iPad mini za 199 dol.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W zeszłym roku w sieci Best Buy 50-calowe telewizory marki Westinghouse były za 1112,1583 zł (349 dol.), 40-calowe odbiorniki LCD marki Toshiba za 179 dol. (570,4193 zł). W Best Buy w Ann Arbor w Michigan sprzedawano telewizory ze zniżką 240 dol. (764,808 zł) za sztukę. Dla wielu klientów kupujących po trzy aparaty zysk wynosił ponad 700 dol. (2230,69 zł). Nikt nie jest nieczuły na takie okazje.

- - - - -

Thanksgiving Day, Święto Dziękczynienia - obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, w Kanadzie zaś w drugi poniedziałek października - jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621 r. Pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower, byli pierwotnie członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego (odłam Purytanów).

Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii i pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnym. Tam cieszyli się większą tolerancją religijną, ale w końcu rozczarowali się holenderskim sposobem życia, uznając go za bezbożny. Szukając lepszego życia Separatyści wynegocjowali z londyńską kompanią handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki. Większość odbywających podróż na pokładzie Mayflower nie była Separatystami, ale zostali wynajęci dla zabezpieczenia interesów firmy. Tylko około jedna trzecia pierwszych kolonistów była Separatystami.

Krzysztof Mrówka

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | promocje | Czarny piatek | Black Friday | USA | piatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »