Kryzys brutalnie obszedł się z prasą
"Seattle Post-Intelligencer" - amerykańska gazeta ze stanu Waszyngton ze 146-letnią historią - dzisiaj ukazała się ostatni raz w wersji papierowej. Zmienia skórę na wyłącznie internetową.
Powodem jest kryzys gospodarczy, który w brutalnej formie dotknął rynku amerykańskim mediów. Właściciel zamykanej gazety - Hearst Corporation - próbował sprzedać tytuł dla utrzymania go na rynku prasowym, lecz od stycznia to się nie udawało.
Przypadek "Seattle Post-Intelligencera" jest pierwszym tego typu w USA - duży tytuł zmuszony jest przejść do internetu i zmienić profil na lokalny wortal informacyjny. W miejsce 150 pracowników będzie tam teraz 20 zatrudnionych. Wszyscy będą musieli pisać, redagować teksty, fotografować i filmować kamerą wideo. Większy niż do tej pory będzie udział w generowanych treściach współpracowników i piszących blogi.
Upadek papierowej wersji gazety z Seattle idzie w parze z zamknięciem dziennika z Denwer w stanie Kolorado - "Rocky Mountain News". W sobotę zniknie kolejny tytuł - "Tucson Citizen" z miasta Gannett w stanie Arizona. W lutym wielce szacowny dziennik "San Francisco Chronicle" ogłosił plan sporych zwolnień. Ostrzeżono, że gdy cięcia te nie przyniosą efektu gazeta zostanie sprzedana lub zamknięta. "New York Times" ujawnił, że ma długi wynoszące 400 mln USD... Jeszcze w 2007 r. firma przeniosła się do nowej, pięknej siedziby. Teraz wzięła kredyt na bieżącą działalność pod zastaw budynku.
Niedobrze jest też z Tribune Company - wydawcą takich tytułów jak "Chicago Tribune", "Los Angeles Times", "Baltimore Sun" i wielu mniejszych. Firma jest bankrutem i choć gazety się ukazują czeka je nieunikniona restrukturyzacja. Podobne kłopoty jak Tribune Company mają trzy amerykańskie wydawnictwa, które ogłosiły bankructwo w ostatnich miesiącach. Są to: Star Tribune Holding Corporation (wydaje "Minneapolis Star-Tribune"), Journal Register Company (wydawca "New Haven Register" i innych gazet w regionie północno-wschodnim) oraz Philadelphia Newspapers LLC (właściciel największych gazet w Filadelfii - "Inquirer" i "Daily News").
Chylenie się amerykańskiej prasy ku upadkowi ściśle wiąże się z kryzysem - dramatycznie spadły wpływy z reklam. W trudnej sytuacji pozostają także media w Polsce - ostatnio zlikwidowano ukazujący się w Krakowie miesięcznik "Rynek kapitałowy", planowane są zwolnienia w TVN.
*
SEATTLE
Miasto było przez wiele lat główną siedzibą konglomeratu lotniczo-aeronautycznego Boeing (założonego w 1916 r.), który jednak przeniósł się w 2001 r. do Chicago z powodu ulg podatkowych i lepszego klimatu handlowego, pozostawiając w pobliżu m.in. siedzibę sekcji samolotów cywilnych oraz kilka wielkich zakładów produkcyjnych. Konglomerat oprogramowania Microsoft ma siedzibę na rozległym kampusie w przedmieściu Redmond. W Seattle narodziły się tak znane na całym świecie firmy jak Nordstrom, UPC, Starbucks Coffee i Amazon.
Krzysztof Mrówka, Interia.pl