Ostatnie dni Skype?

Możemy być świadkami największego zamachu na wolność współczesnej ludzkości. Kto chce go dokonać? Parlament Europejski, który zamierza zabrać się za sprawę dostępu do internetu. Jeden z jego pomysłów przewiduje odcinanie internautów wymieniających się przez sieć filmami i muzyką. Inny przepis może doprowadzić do zakazu używania darmowych programów jak Firefox czy Skype.

W Brukseli trwa głosowanie nad nowym prawem, które może ograniczyć wolność użytkowników internetu - przypomina portal tvn24.pl. O co chodzi? O wprowadzenie ograniczeń, dzięki którym firmy fonograficzne, studia filmowe i producenci oprogramowania zarobią miliardy dolarów. Kto na tym straci? My.

Teoretycznie chodzi o zharmonizowanie rynków telekomunikacyjnych w Unii. Jednak przy tej okazji różne grupy starają się o wprowadzenie korzystnych dla siebie rozwiązań. Dwa z forsowanych rozwiązań są wyjątkowo dziwne, ale mają duże szanse na zaakceptowanie przez Parlament Europejski

Reklama

Pierwsza poprawka umożliwia odcinanie od sieci piratów - czyli tych, którzy wymieniają się muzyką, filmami i programami komputerowymi. Sęk w tym, że z jednego komputera korzysta często kilka osób. Dlaczego cała rodzina ma ponosić odpowiedzialność za wyczyny 15-letniego syna? - pytają przeciwnicy tego zapisu.

Inna kuriozalna poprawka daje rządom możliwość decydowania o tym, jakie programy mają być używane w sieci. Nie od dziś wiadomo, że rządy często porozumiewają się z korporacjami, a nie korzystają z "wolnego oprogramowania".

Tak więc "Skype czy nawet Firefox mogą stać się nielegalne w Europie, jeśli nie otrzymają certyfikatów władz" - mówi portalowi tvn24.pl Benjamin Henrion z Fundacji na rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej.

INTERIA.PL/Dziennik
Dowiedz się więcej na temat: wolność | parlament | Parlament Europejski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »