Przedsiębiorcze matki nie będą płacić składek społecznych z działalności
Od 1 września 2009 r. osoby prowadzące firmę nie będą opłacać składek społecznych z tytułu prowadzonej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Uregulowanie to wynika z art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.), wprowadzonego ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. nr 71, poz. 609).
Przepis ten jednoznacznie wskazuje, że osoba pobierająca zasiłek macierzyński (lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego) i posiadająca inny tytuł do ubezpieczeń (np. prowadzenie działalności gospodarczej, praca na umowę zlecenia, współpraca przy prowadzeniu działalności) będzie podlegała od 1 września br. obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego). Natomiast z pozostałych tytułów (wszystkich lub wybranych) ubezpieczenia te będą dla niej miały charakter dobrowolny, a objęcie nimi następowało będzie na wniosek osoby zainteresowanej.
W obecnie obowiązującym stanie prawnym osoba pobierająca zasiłek macierzyński (zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego) jest obejmowana obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania tego zasiłku tylko wtedy, gdy nie posiada w tym okresie innych tytułów rodzących obowiązek tych ubezpieczeń. Oznacza to, że osoba, która w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego przykładowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z tytułu tej działalności.
Aneta Dudek
Gazeta Podatkowa Nr 587 z dnia 2009-08-24