Gazprom łaski Polsce nie zrobił. Wszyscy płacą mniej!

Rosyjski koncern gazowy Gazprom obniżając Polsce cenę błękitnego paliwa łaski nam nie zrobił. Dziś okazało się, że najwięksi europejscy odbiorcy za surowiec będą płacić o wiele mniej.

Ostatnio polskie władze chwaliły się porozumieniem z Rosjanami osiągniętym po trudnych negocjacjach. Zgodziły się na to, że nie będziemy żądać zwrotu długu Gazpromu w zamian za drobny upust w cenie gazu. Okazuje się, że to chyba zbytek łaski monopolisty. Dziś stało się jasne, że Gazprom znacząco obniżył ceny największym europejskim odbiorcom. Po prostu tracił, sprzedając go drożej.

Ekspert paliwowy Andrzej Szczęśniak przypomina, że Polska płaci za paliwo więcej, niż europejscy odbiorcy. - Ten upust daje nam obniżkę rzędu kilku dolarów na 1000 metrów sześciennych. Teraz płacimy około 330 dolarów, inni odbiorcy średnio 300 dolarów. W żadnej mierze ta obniżka nie wyrównuje nam różnicy - zaznacza.

Natomiast obniżka dla innych odbiorców to prawie 120 dolarów. Gazprom będzie sprzedawał im część gazu po cenach rynkowych, które dziś są niższe niż kontraktowe. Do obniżek szykował się już kilka miesięcy temu, zanim nasi negocjatorzy uzgodnili tę kwestię.

Reklama

Krzysztof Zasada

****

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że w tym tygodniu prześle do Komitetu do Spraw Europejskich projekt odpowiedzi dla Komisji Europejskiej ws. umowy gazowej z Rosją.

Rzeczniczka KE ds. energii Merlen Holzner poinformowała w piątek, że Komisja Europejska poprosiła polski rząd o wyjaśnienia ws. umowy gazowej z Rosją. Zastrzegła, że KE nie zna treści, nie widziała porozumienia i stąd prośba. Pawlak poinformował w poniedziałek, że projekt odpowiedzi dla Komisji Europejskiej ws. umowy gazowej z Rosją trafi do Komitetu w tym tygodniu, a następnie - po akceptacji - zostanie przesłany do KE. "Chcemy (wcześniej - PAP) tę odpowiedź przedyskutować (...). Wydaje się, że skoro porozumienie pierwotne nie było notyfikowane i w czasie, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej nie było notyfikacji ani żadnej akceptacji przez instytucje unijne, to (...) zmiana porozumienia (...) nie wymaga żadnej zgody ze strony instytucji europejskich" - powiedział.

Na pytanie, kiedy będzie podpisana umowa gazowa z Rosją, odpowiedział, że "to sprawa, którą obecnie analizuje MSZ" i ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ministra sprawa zagranicznych Radosława Sikorskiego. Dodał, że po stronie rosyjskiej decyzje w sprawie podpisania umowy zostały już "zaaprobowane".

Porozumienie rządów Polski i Rosji w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. gazu rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku ma być - zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami resortu gospodarki - podpisane w drugiej połowie marca. Pawlak ucieszył się też z zatwierdzenia w poniedziałek taryfy gazowej przez EuRoPol Gaz. "Ta taryfa daje gwarancje rentownej działalności EuRoPol Gazu, co nie było pewne w świetle poprzednich porozumień" - zaznaczył. O zatwierdzeniu taryfy dla EuRoPol Gazu przez Urząd Regulacji Energetyki poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

EuRoPol Gaz to operator

polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, którym rosyjski gaz płynie do Polski, a przez Polskę na Zachód. Opłatę za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski uiszcza Gazprom. W latach 2006-2009 Gazprom uiszczał mniejszą stawkę niż wynikało to z taryfy zatwierdzonej przez URE, powołując się na umowę międzyrządową. Zaległości mają być rekompensowane upustem na najbliższe 5 lat.

W porozumieniu między Polską a Rosją znalazł się zapis, że taryfa będzie obliczana tak, by zapewnić docelową wysokość corocznego zysku netto EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł. Jest też zapis, że "strony potwierdzają, że wysokość stawki taryfowej zatwierdzanej przez Prezesa URE (...) stanowi poziom, powyżej którego EuRoPol Gaz nie ma prawa ustalać wartości swoich usług w zakresie przesyłu gazu dla odbiorców tych usług". Nowy zarząd EuRoPol Gaz złożył do wniosek taryfowy do URE w styczniu.

RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: europol gaz | lasek | Gazprom | odbiorcy | Pawlak | URE | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »