Rośnie emigracja podatników do rajów
Ostatnio coraz częściej zagraniczne banki, np. szwajcarskie, oferują zakładanie w swoich placówkach atrakcyjnych kont bankowych. Mimo że Szwajcaria zgodziła się na szerszy dostęp do tajemnicy bankowej, niski podatek lub brak podatku od lokowania kapitału na takich kontach powoduje, że wiele osób korzysta z tego typu ofert.
Z ostatnich danych brytyjskich organów podatkowych wynika, że tego typu inwestycje drastycznie wzrastają i są sposobem na unikanie opodatkowania.
A jakie jest zainteresowanie tego typu inwestycjami w Polsce? Zdaniem ekspertów, coraz więcej osób będzie decydować się na inwestowanie w tzw. jurysdykcjach offshore, czyli rajach podatkowych. Takie działania nie muszą mieć od razu na celu unikania opodatkowania. Jednak mogą je znacznie zmniejszyć.
Planowanie podatkowe Jednym z instrumentów legalnego międzynarodowego planowania podatkowego jest wykorzystywanie jurysdykcji o bardziej liberalnym systemie podatkowym niż system w kraju rodzimym. Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW, stwierdza, że planowanie podatkowe jest znane od dawna i nie powinno być określane jako plaga.
Najczęstszym nieporozumieniem, które występuje w tym kontekście, jest utożsamianie legalnej optymalizacji podatkowej różnych aspektów działalności podatnika z naruszającym prawo podatkowe i ściganym przez prawo uchylaniem się od opodatkowania. To są dwie różne sprawy. - Oczywiście dobre planowanie podatkowe, w tym - planowanie z wykorzystaniem przyjaznych podatkowo jurysdykcji zagranicznych - pozwala na legalne zmniejszenie obciążeń podatkowych. Rolą doradcy podatkowego jest pomoc w takim ukształtowaniu sytuacji podatnika, aby zapłacił on - o ile prawo na to pozwala - mniejsze podatki - stwierdza dr Janusz Fiszer. Dodaje, że podatnik nie ma przecież obowiązku dążyć do zapłacenia maksymalnie wysokiego podatku. Wypowiadały się już w tym duchu różne sądy, w tym i polskie sądy administracyjne. - Jest to element wolnego rynku i nie należy przypisywać mu żadnych diabolicznych cech - komentuje dr Fiszer.
*
Jakim ograniczeniom podlega przekazywanie środków pieniężnych na zagraniczne konta założone w jurysdykcjach off-shore? Jakie czynniki decydują o atrakcyjności i wzroście zainteresowania tymi inwestycjami ? Czy wciąż istnieją możliwości ukrycia swoich dochodów przed fiskusem?
Więcej: Gazeta Prawna 20.03.2009 (56) - str.4
Ewa Matyszewska